Účinnost čtyřnásobně vyššího dávkování levocetirizinu a deslotratadinu u obtížně léčitelné kopřivky
Chronická kopřivka je definována jako denně se vyskytující příznaky kopřivky po dobu minimálně 6 týdnů. Není to onemocnění ohrožující život, ale značně zhoršuje jeho kvalitu. V tomto ohledu je srovnatelné s těžkou ischemickou chorobou srdeční a je horší než respirační alergie.
Podle posledních doporučení evropských alergologických společností jsou prvním lékem volby nesedativní H1 antihistaminika, která nejsou kardiotoxická, nemají cholinergní vedlejší účinky a jejich sedativní účinky jsou minimální. V běžném dávkování jsou však tyto léky u chronické kopřivky neúčinné, a tak odborné společnosti doporučují pro tuto indikaci až 4× vyšší dávky.
Autoři z Bulharska, Německa a Velké Británie zkoumali účinnost takové léčby u 80 pacientů trpících chronickou kopřivkou. Polovina (40) pacientů dostávala levocetirizin, druhá polovina desloratadin. Dávky obou léků byly postupně zvyšovány do dosažení úlevy od příznaků. Maximální dávka byla 20 mg/den, tedy čtyřnásobek doporučovaného dávkování.
Pacienti hodnotili své příznaky a také nežádoucí účinky, jako je spavost a nepříjemné pocity. Více než polovina pacientů, kteří nezaznamenali zlepšení po podávání běžné dávky léku, se zlepšila po zdvojnásobení nebo ztrojnásobení dávky. Ani při léčbě vyššími dávkami nebyla pozorována zvýšená spavost.
Závažné vedlejší účinky, které by vedly k přerušení léčby, také nebyly pozorovány. Čtyřnásobné zvyšování dávky levocetirizinu nebo desloratadinu při léčbě chronické kopřivky považují autoři za bezpečné a účinné. Ke zlepšení příznaků došlo po navýšení dávky u 75 % pacientů.
(van)
Zdroj: Staevska, M.: J Allergy Clin Immunol 2010; 125 (3): 676–682. Doi: 10.1016/j.jaci.2009.11.047
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.