Špatně kontrolované astma před hospitalizací a po ní
Většina dospělých pacientů, kteří jsou pro akutní exacerbaci astmatu hospitalizováni, má špatně kontrolované astma nejen před hospitalizací, ale i po ní.
Většina dospělých pacientů, kteří jsou pro akutní exacerbaci astmatu hospitalizováni, má špatně kontrolované astma nejen před hospitalizací, ale i po ní. Vyplývá to ze studie amerických vědců pod vedením Dr. Richarda Lenhardta z univerzity v Chicagu, která byla publikována v březnovém čísle odborného časopisu Annals of Allergy, Asthma and Immunology.
Lékaři ve své studii hodnotili tíži symptomů u 225 dospělých astmatiků, kteří byli hospitalizováni v jednom ze šesti oddělení akutní péče ve státě Illinois. Symptomatika astmatu před hospitalizací byla zjištěna pomocí dotazníku, projevy choroby po propuštění byly ověřovány telefonicky s měsíčním odstupem.
Symptomy klasifikující astma jako perzistující byly před hospitalizací přítomny u 85,8 % pacientů, jeden měsíc po propuštění byly stále přítomny u 84,9 % pacientů. Mezi pacienty s perzistujícím astmatem před přijetím byly inhalační kortikoidy používány v 54,4 % případů. U pacientů s příznaky svědčícími pro perzistující astma po propuštění byly inhalační kortikoidy použity v 73,8 % případů.
Při propouštění lékaři prakticky polovině pacientů (49,4 %) s perzistující symptomatikou doporučovali inhalační kortikoidy. Procento relapsů při kontrole po propuštění dosáhlo 26,4 %. Přibližně desetina pacientů (9,6 %) musela být krátce po propuštění opět hospitalizována.
(jin)
Zdroj: Ann Allergy Asthma Immunol. 2008; 100: 237–243.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.