#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Současný stav vývoje rekombinantních alergenů pro imunoterapii

21. 2. 2011

Subkutánně podávaná imunoterapie je dobře zdokumentovaná léčba alergické rinitidy a astmatu. Většina nevýhod této léčby je způsobena nízkou kvalitou přírodních extraktů. Imunoterapie využívající rekombinantní alergeny tyto nevýhody minimalizuje a je nadějí pro alergiky do budoucna.

Přírodní, nebo rekombinantní?

Alergenspecifická imunoterapie je založena na podávání extraktů, které obsahují přírodní alergeny v malých koncentracích. Tyto extrakty jsou komplexní směsí alergenů, ale ne všechny mají pevně danou charakteristiku. Naproti tomu nynější schopnost produkovat rekombinantní alergeny dovoluje používat v léčbě přesně definované molekuly, tím pádem extrakty s trvalou farmaceutickou kvalitou a vzhledem k jednodušší výrobě navíc v masovém měřítku. Nealergenní proteiny mohou být v procesu výroby vyřazeny.

Rekombinantní alergeny nejen pro testy, ale i pro léčbu

Během posledního desetiletí byly obhajovány potenciální výhody genetického inženýrství v diagnostice i léčbě, tedy produkci nových testů k prokázání konkrétní alergie i léčbě zaměřené na přesný vyvolávající alergen. Diagnostické testy založené na hlavních alergenech nejčastějších zdrojů alergií jsou již dnes dostupné. Imunoterapie je však stále založena na přírodních extraktech alergenů. Díky pokroku v molekulární genetice a biologii vstoupily do fáze klinického testování i novinky pro budoucí léčbu alergií – vakcíny založené na rekombinantních alergenech a rekombinantní hypoalergenní deriváty.

Ve výzkumu zaznamenala rekombinantní imunoterapie nebývalý úspěch

Důkaz fungování tohoto konceptu a jeho klinickou účinnost popisují dvě poslední studie zabývající se tímto tématem. První výzkum prokázal 40% snížení závažnosti alergických projevů při použití imunoterapie založené na rekombinantních alergenech. Druhý výzkum srovnával komerční extrakt s rekombinantním. Klinická účinnost při snížení projevů alergie v tomto případě dosahovala 60 %. Další výzkum používající hypoalergenní deriváty takový účinek neprokázal a byl spjat s vyšší četností vedlejších účinků.

Naděje pro blízkou budoucnost

Výhody použití rekombinantních alergenů v imunoterapii namísto přírodních extraktů jsou zřejmé. Klinická i imunogenní účinnost geneticky navržených alergenů je vysoká, nyní zbývá už jen prokázat jejich bezpečnost. Naopak rekombinantní hypoalergenní molekuly (peptidy, oligomery, fragmenty aj.) nedokázaly naplnit očekávání. Vzhledem k časové náročnosti dalších fází klinického testování ale nemůžeme bohužel s těmito novinkami počítat dříve než za dva roky.

(ercp)

Zdroj: Pauli G, Malling HJ. The current state of recombinant allergens for immunotherapy. Curr Opin Allergy Clin Immunol 2010(Dec);10(6):575-581.



Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#