Směs probiotických oligosacharidů snižuje výskyt atopického ekzému během prvních šesti měsíců života
Výskyt alergií v průmyslově vyspělých zemích stále roste. Je to známka odchylné imunitní reaktivity organismu.
Na vývoj imunity po narození má výrazný vliv střevní mikroflóra. Ta je ovlivněna složením stravy. V mateřském mléce je mnoho neutrálních oligosacharidů, které podporují růst bifidobakterií a laktobacilů.
Na základě znalostí o složení lidského mléka byla vytvořena směs 90 % galaktooligosacharidů s krátkým řetězcem (GOS) a 10 % fruktooligosacharidů s dlouhým řetězcem (FOS). Přidávání této směsi do výživy pro nedonošené i donošené děti vedlo k osídlení jejich střeva bakteriemi stejnými jako u kojených dětí. Italští lékaři zkoumali vliv této směsi na rozvoj atopického ekzému u dětí.
V prospektivní dvojitě zaslepené randomizované studii bylo sledováno 259 dětí s rizikem atopie. Se souhlasem rodičů dostávalo 102 nekojených dětí jako přídavek do stravy zkoumanou směs oligosacharidů a 104 nekojených dětí dostávalo jako přídavek placebo – maltodextrin.
Všechny děti byly ve třech a šesti měsících vyšetřeny, zda mají projevy atopického ekzému. U 98 dětí bylo také provedeno bakteriologické vyšetření stolice. V aktivní skupině se rozvinul atopický ekzém u deseti dětí, v kontrolní u 24. Střevní mikroflóra obsahovala u dětí z pokusné skupiny také významně více bifidobakterií než u dětí ve skupině druhé.
Výsledky studie poprvé prokázaly příznivý ochranný účinek prebiotik na rozvoj atopického ekzému u dětí s rizikem alergie. Přesný mechanismus tohoto účinku není zatím ještě plně objasněn, ale zdá se, že oligosacharidy ovlivňují postnatální vývoj imunity tím, že modulují složení střevní mikroflóry, a jsou tak nadějnými kandidáty pro primární prevenci alergie v dětství.
(van)
Zdroj: Moro G. Arch Dis Child 2006;91:814–819.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.