Role intranazálních steroidů v léčbě akutní rinosinusitidy
Akutní rinosinusitida je častou příčinou nemocnosti, návštěv u lékaře a pracovní a školní absence. Každá desátá návštěva lékaře je kvůli akutní rinosinusitidě.
Akutní rinosinusitida je častou příčinou nemocnosti, návštěv u lékaře a pracovní a školní absence. Každá desátá návštěva lékaře je kvůli akutní rinosinusitidě. Na jejím rozvoji se podílí viry, bakterie a důležitou roli hraje i alergický zánět nosní sliznice. Často se vyskytuje společně se sennou rýmou. V léčbě se uplatňují antibiotika, lokální dekongestiva a u alergiků i antihistaminika a intranazání steroidy (INS).
Autoři uvedeného průzkumu zjišťovali, jak je podávání intranazálních steroidů při léčbě akutní rinosinusitidy účinné. Pro hodnocení vybrali čtyři randomizované kontrolované studie, které srovnávaly léčbu INS s léčbou placebem. Hodnotili celkem 1 943 účastníků, kteří trpěli akutní rinosinusitidou. Léčba trvala nejčastěji 15 až 21 dní.
Po shrnutí výsledků všech čtyř vyhovujících studií vyšlo najevo, že léčba intranazálními steroidy výrazně zlepšuje příznaky akutní rinosinusitidy. Ukázalo se, že vyšší dávky mometazonfuroátu – 400 μg/den místo 200 μg/den – mají lepší účinek. Při jejich podávání nebyly pozorovány žádné závažné vedlejší účinky a také počty pacientů, kteří studii nedokončili, byly stejné ve všech skupinách.
Při léčbě akutní sinusitidy potvrzené rentgenologicky nebo endoskopicky hrají intranazální kortikoidy důležitou roli. Jejich použití v monoterapii nebo v kombinaci s antibiotiky je přínosné, pomáhá rychleji zlepšit příznaky a je bez závažných vedlejších účinků.
(van)
Zdroj: Cochrane Database Syst Rev. 2009 Oct 7 (4): CD005149
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.