Novinky ve výzkumu antiastmatické terapie
Atopické astma je chronické zánětlivé plicní onemocnění, charakterizované opakujícími se epizodami sípavého a obtížného dýchání. Příčina onemocnění spočívá v zánětlivé odpovědi Th2 buněk v dýchacích cestách.
Atopické astma je chronické zánětlivé plicní onemocnění, charakterizované opakujícími se epizodami sípavého a obtížného dýchání. Příčina onemocnění spočívá v zánětlivé odpovědi Th2 buněk v dýchacích cestách. V léčbě astmatu jsou v současné době standardně indikována bronchodilatancia (zejména dlouhodobě působící beta-agonisté a muskarinoví antagonisté) či protizánětlivé léky (např. kortikosteroidy v inhalačních či perorálních lékových formách, antagonisté leukotrienových receptorů, theofylin či specifická antiIgE terapie). Bohužel existuje nemalá skupina pacientů (odhadem se jedná o 5–10 % dospělých pacientů), kteří ani při intenzivní protizánětlivé terapii astmatu nedosáhnou požadované terapeutické odpovědi. Dlouhodobé užívání perorálních kortikosteroidů navíc často vede k nepříjemným nežádoucím účinkům. Vědci se proto snaží o vývoj nových, účinnějších léků s menším výskytem nežádoucích účinků.
Jednou z možností vývoje nových léků je zaměření se přímo na CD4+ Th2 lymfocyty a jejich buněčnou odpověď. Zacílení výzkumu vychází z myšlenky, že alergická imunitní odpověď je komplexní proces počínající aktivací Th2 buněk antigen specifickými buňkami. Následuje proliferace Th2 buněk, produkce cytokinů a vznik paměťových buněk. Výsledkem této patofyziologické odpovědi je otok dýchacích cest, jemná svalová kontrakce a zvýšená produkce hlenu vedoucí k obstrukci dýchacích cest, případně až k poškození plic. V časných stadiích onemocnění by mohla redukce či eliminace alergen-specifických Th2 buněk snížit riziko opakující se zánětlivé odpovědi.
Cílem výzkumu je vyvinutí léků, které se budou v léčbě astmatu používat samostatně nebo i v kombinaci se stávající konvenční léčbou.
(msd)
Zdroj: Berislav Bosnjak, Barbara Stelzmueller, Klaus J. Erb, Michelle M. Epstein. Treatment of allergic astma: Modulation of TH2 cells and their responses. Respiratory research. Publikováno online dne 25. 8. 2011; doi: 10.1186/1465-9921-12-114
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.