Nazální steroidy nebo radiofrekvenční turbinoplastika v léčbě alergické rhinitidy
Nazální kongesce je průvodním příznakem alergické rhinitidy. Ta je ve svém důsledku asociována se snížením kvality života a je velice obtížné ji léčit. Proto bylo cílem následující studie zhodnotit subjektivní i objektivní výsledky léčby nazální kongesce za využití buď intranazálních kortikoidů, nebo radiofrekvenční turbinoplastiky.
Studie byla prováděna u pacientů s perzistentní alergickou rhinitidou a slizniční hypertrofií v místě dolní skořepy. Studie se zúčastnilo celkem 55 dospělých pacientů s alergickou rhinitidou, kteří proklamovali nazální kongesci refrakterní na terapii perorálními antihistaminiky (desloratadin). Tito pacienti pak byli randomizováni do dvou skupin. První skupina byla léčena intranazálními kortikoidy, konkrétně mometazonfuroátem, a druhá skupina podstoupila radiofrekvenční turbinoplastiku.
Výsledky pak byly zhodnoceny pomocí přední aktivní rhinomanometrie, vizuální analogové škály (VAS) a dotazníku kvality života při rhinokonjunktivitidě RQLQ (rhinoconjunctivitis quality of life questionnaire) po minimálně dvanácti měsících po terapii. Průměrná celková nazální rezistence klesla ve skupině léčené intranazálními kortikoidy z 0,49 ± 0,17 na 0,39 ± 0,12 Pa/cm3/s a po radiofrekvenční turbinoplastice z 0,51 ± 0,18 na 0,29 ± 0,07 Pa/cm3/s. Po turbinoplastice došlo k výraznějšímu snížení vnímané kongesce dle VAS skóre. RQLQ skóre se rok po léčbě signifikantně zlepšilo v obou skupinách. Ani v jedné z obou skupin nebyly zastiženy žádné vedlejší účinky.
Nazální kongesce refrakterní na antihistaminika tedy dobře reaguje jak na léčbu intranazálními kortikoidy, tak je v objektivních i subjektivních parametrech signifikantně redukována po turbinoplastice. Obě terapeutické možnosti jsou rovněž účinné co do zvýšení kvality života pacientů s alergickou rhinitidou.
(pes)
Zdroj: Gunhan K., Unlu H., Yuceturk A. V., Songu M.: Intranasal steroids or radiofrequency turbinoplasty in persistent allergic rhinitis: effects on quality of life and objective parameters. Eur Arch Otorhinolaryngol. Publikováno on-line 28. prosince 2010; doi: 10.1007/s00405-010-1462-1
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.