#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kyselina listová může zvyšovat riziko rozvoje astmatu

22. 6. 2011

Nedávná norská studie ukazuje, že existuje možná spojitost mezi vysokými hladinami kyseliny listové u těhotných žen a rozvojem astmatu u jejich dětí. Na druhou stranu vědci zdůrazňují, že by těhotné ženy měly v užívání kyseliny listové pokračovat tak, jak jim doporučí jejich lékař.

Nedávná norská studie ukazuje, že existuje možná spojitost mezi vysokými hladinami kyseliny listové u těhotných žen a rozvojem astmatu u jejich dětí. Na druhou stranu vědci zdůrazňují, že by těhotné ženy měly v užívání kyseliny listové pokračovat tak, jak jim doporučí jejich lékař. V Norsku nicméně kyselinu listovou užívají prakticky všechny ženy plánující těhotenství, a to už v jeho časných stadiích, aby byl zabezpečen normální fetální vývoj a snížilo se riziko výskytu defektů neurální trubice (např. spina bifida) u novorozenců. Popisovaná studie upozorňuje, že účinky kyseliny listové však nemusí být až tak pozitivní, jak se uvažovalo.

Jedná se o první studii, která tuto spojitost vyšetřuje. Lékaři v ní srovnávali hladiny kyseliny listové v séru u téměř 2 000 těhotných žen s incidencí astmatu jejich dětí ve věku tří let. Výsledky ukazují, že čím vyšší jsou hladiny kyseliny listové u těchto žen, tím vyšší je riziko rozvoje astmatu u dětí.

Lékaři také hodnotili další faktory, jako vzdělání matek, BMI, kouření během gravidity a to, zda matky samy trpí astmatem. Všechny tyto, ale i mnohé jiné faktory mohou mít na rozvoj astmatu u dětí vliv, a je tudíž předčasné s jistotou zmiňovat kauzální spojitost právě mezi kyselinou listovou a astmatem.

V další fázi je v plánu osvětlit mechanismus stojící za pravděpodobnou spojitostí mezi astmatem a kyselinou listovou. Studie na myších prováděné ve Spojených státech přivedly vědce na myšlenku, že kyselina listová může vést k epigenetickým změnám a tím ovlivnit to, jak fungují naše geny.

Kyselina listová obsahuje malé uhlíkové jednotky zvané methylové skupiny. Přenos těchto methylových skupin na DNA kyseliny listové může pomoci regulovat aktivitu DNA. A to pak ve výsledku umožní některé geny „vypnout“ nebo "zapnout".

(pes)

Zdroj: The Research Council of Norway. „Folic acid may increase the risk of asthma, study suggests.“ ScienceDaily, 10 Feb. 2011. Web. 17 Apr. 2011.



Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#