Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí
Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.
Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.
Holandští autoři vytvořili přehled studií publikovaných od roku 2009 do července 2012, které se zabývaly vlivem konzumace ryb, rybího tuku nebo dlouhořetězcových polynenasycených mastných kyselin během těhotenství a kojení nebo v raném dětství na výskyt respiračních infekcí a alergických onemocnění u dětí.
Výsledky studií u těhotných matek byly nejednotné: dvě studie neprokázaly žádný účinek, ve třech studiích byl zjištěn protektivní účinek omega-3 mastných kyselin na respirační onemocnění a atopickou dermatitidu u potomků. Dále dvě studie u kojících matek ukázaly snížený výskyt alergických projevů u dětí kojených mlékem s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin. Navíc tři randomizované kontrolované studie ukázaly, že podávání dlouhořetězcových polynenasycených mastných kyselin u kojenců a batolat snižuje výskyt alergických a respiračních onemocnění, i když jedna studie takový účinek neprokázala.
Zdá se, že konzumace ryb u kojících matek a časné zavedení rybího masa do stravy kojenců a batolat by mohlo být cestou, jak snížit častý výskyt alergických onemocnění a respiračních infekcí u dětí.
(zza)
Zdroj: Hageman J. H. et al. The impact of dietary long-chain polyunsaturated Fatty acids on respiratory illness in infants and children. Curr Allergy Asthma Rep. 2012 Dec; 12 (6): 564–73; doi: 10.1007/s11882-012-0304-1.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.