Fatální následky alergické rýmy
Alergická rýma postihuje 500 milionů pacientů na celém světě. Často se vyskytuje v kombinaci a astmatem. Pokud není léčena, výrazně zhoršuje kvalitu života pacientů a komplikuje také léčbu astmatu. Možnost úzdravy je většinou malá, pacienta ale správně vedenou léčbou dokážeme zbavit obtíží. Onemocnění také nezkracuje délku života, přesto však může mít pro některé lidi fatální následky.
Lékaři z UCLA Medical Center v Kalifornii popsali případ 43leté ženy, která od malička trpěla náhlými prudkými záchvaty kýchání, a to 3–5x za sebou, přičemž kýchání doprovázelo zavírání očí. Záchvaty se objevovaly 1–2x za týden a nejčastěji byly vyvolány prachem nebo závanem větru. Pacientka nikdy neudávala pocit svědění nosu, rýmu či svědění očí. Své záchvaty kýchání považovala za dědičnou záležitost, jelikož jimi trpěl i její otec.
Při podrobném vyšetření byl přítomen mírný otok nosní sliznice a kožní testy prokázaly výraznou senzibilizaci na pyly trav a kočičí alergeny. K alergologickému vyšetření se pacientka dostavila až poté, co při řízení auta v rychlosti 60 km/h začala kýchat a při zavření očí přechodně ztratila kontrolu nad vozidlem. Následná srážka s jiným vozidlem vedla k závažnému zranění řidiče, který svým zraněním podlehl.
Výzkum sponzorovaný pojišťovnami ve Velké Britanii prokázal, že přibližně 7 % nehod za volantem je vyvoláno kýcháním během řízení. Autoři na tomto smrtelném případu upozorňují na možné závažné následky neléčené alergické rýmy i přesto, že tyto následky nesouvisí přímo s mechanizmem jejího vzniku.
(van)
Zdroj: J Allergy Clin Immunol. Publikováno on-line 1. září 2010. doi: 10.1016/j.jaci.2010.07.017
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.