Dětská obezita jako taková není spojena s vyšší zánětlivou aktivitou v dýchacích cestách
U dětí a adolescentů s nadváhou, kteří nemají respirační obtíže spojené se spánkem, není přítomna v dýchacích cestách vyšší zánětlivá aktivita. Vyplývá to z textu autorů z fakultní nemocnice v belgických Antverpách, který byl publikován v prosincovém vydání odborného časopisu Chest.
Autoři chtěli ověřit nebo vyloučit předpoklad, že obezita u dětí souvisí se zánětlivou dispozicí dýchacích cest, která vede k rozvoji astmatu. Pomocí polysomnografického vyšetření a stanovení hodnot vydechovaného NO hodnotili spánkové respirační obtíže a míru zánětu dýchacích cest u celkem 48 dětí.
Celkem 7 dětí ve skupině mělo nadváhu a v noci chrápalo vždy nebo velmi často a 11 dětí mělo nadváhu a syndrom spánkové apnoe. Dalších 17 dětí mělo nadváhu a při vyšetření ve spánkové laboratoři nebyla odhalena žádná patologie. Přesně 13 kontrolních subjektů nadváhu vůbec nemělo.
Při analýze dat po eliminaci věkového faktoru bylo zjištěno, že koncentrace NO ve vydechovaném vzduchu byla významně vyšší u chrápajících dětí a trochu vyšší u dětí se syndromem spánkové apnoe. Naopak při srovnání vydechovaných koncentrací u dětí s nadváhou a dětí s normální hmotností hodnoty u obézních nebyly zvýšeny. Hodnota BMI neměla s koncentrací vydechovaného NO žádnou spojitost.
Z výsledků studie vyplývá, že u dětí nelze vyšší zánětlivou aktivitu v dýchacích cestách spojovat s obezitou. Je nutné hledat jiné faktory, které jsou zodpovědné za rozvoj astmatu u obézních dětských pacientů. (jin)
Zdroj: Chest 2008; 134: 1169–1175.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.