Antioxidanty ve stravě a alergická senzibilizace malých dětí
Alergická onemocnění patří ve vyspělých zemích k nejčastějším chronickým onemocněním dětí. Příčin je patrně mnoho, faktory prostředí hrají jistě významnou roli. O tom, že zdraví je ovlivněno složením stravy, nikdo nepochybuje.
mrkevAlergická onemocnění patří ve vyspělých zemích k nejčastějším chronickým onemocněním dětí. Příčin je patrně mnoho, faktory prostředí hrají jistě významnou roli. O tom, že zdraví je ovlivněno složením stravy, nikdo nepochybuje.
Z vyššího výskytu alergií je obviňováno mimo jiné nedostatečné množství antioxidantů ve stravě. Toto zkoumala již celá řada studií u dospělých, u dětí zatím podobné údaje chybí. Britští lékaři proto zkoumali vliv konzumace antioxidantů ve věku 5 let na atopii v 5 a 8 letech. Studie byla součástí The Manchester Asthma and Allergy Study (MAAS).
Děti byly sledovány od narození. Rodiče vyplnili dotazník týkající se respiračních onemocnění a také podrobný dotazník příjmu stravy. V 5 a 8 letech byly dětem provedeny alergologické kožní prick testy a v 5 letech také stanovení hladin IgE. Podle údajů rodičů bylo vypočteno množství přijímaných vitamínů A, C a E. Hodnoceno bylo celkem 861 dětí.
Množství beta-karotenu ve stravě bylo spojeno se sníženým rizikem alergické senzibilizace ve věku pěti a osmi let a s nižšími hladinami IgE. Příjem vitamínu E byl spojen se zvýšeným rizikem alergické senzibilizace, ale pouze ve věku 5 let. Spojitost příjmu antioxidantů s ekzémem nebo wheezingem nebyla prokázána.
Výsledky studie ukazují, že antioxidanty v potravě mohou hrát roli při rozvoji alergické senzibilizace u dětí. Jejich vliv na alergická onemocnění bude vyžadovat další studie.
(van)
Zdroj: Patel, S., Allergy 2009, 64, 1766–1772.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.