Alternativní medicína v léčbě alergických onemocnění
Vzhledem k tomu, že alergická onemocnění patří mezi chronická a ani moderní medicína většinou neumí odstranit samotnou příčinu alergie, zajímá se mnoho pacientů a jejich rodin o možnosti alternativní léčby.
Vzhledem k tomu, že alergická onemocnění patří mezi chronická a ani moderní medicína většinou neumí odstranit samotnou příčinu alergie, zajímá se mnoho pacientů a jejich rodin o možnosti alternativní léčby. Přestože okamžitá účinnost alternativních léků je obvykle výrazně nižší než u klasických prostředků moderní medicíny, výhodou je často jejich bezpečnost, výborná snášenlivost a možnost dlouhodobého užívání.
Tradiční čínská medicína v západní praxi
I když moderní západní medicína je ochotná přijímat prvky tradiční čínské medicíny a jiných alternativních přístupů, účinnost a bezpečnost jejich přípravků zkoumá obvyklými postupy, tedy v rámci preklinických i klinických studií. V poslední době proběhlo několik studií, které zkoumaly možnost použití tradiční čínské medicíny u astmatu a alergické rýmy a v preklinických zkouškách byly získány celkem slibné výsledky léčby potravinové alergie na arašídy.
Rostlinné léky a astma
Přestože některé klasické léky úspěšně potlačují projevy vážnějších případů astmatu, mohou mít i nežádoucí účinky a jejich efekt často není trvalý. Také proto se zaměřuje pozornost i na rostlinné léky, které se v rámci tradiční čínské medicíny používají v léčbě astmatu již po staletí. V některých klinických studiích bylo zjištěno, že rostlinné léky jsou při léčbě astmatu účinné, avšak jejich účinnost je v porovnání s používanými kortikoidy nižší. Na druhou stranu na rozdíl od kortikoidů mají rostlinné přípravky podstatně méně nežádoucích účinků.
Rostlinné léky a potravinová alergie
Na rozdíl od léčby astmatu nebo alergické rýmy neexistuje mnoho studií, které by zkoumaly možnost použití alternativní léčby u potravinových alergií. V poslední době se však objevila studie hodnotící účinnost rostlinných léků při léčbě alergie na arašídy. Jedná se zatím především o preklinické výsledky, je však pravděpodobné, že v budoucnu se s využitím alternativních léků v léčbě potravinových i jiných alergií budeme setkávat ještě častěji.
(vek)
Zdroj:
Li X. M.: Complementary and alternative medicine in pediatric allergic disorders. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2009 Apr; 9 (2): 161–7.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.