Kandidové vulvovaginitidy − přehledná doporučení
S kvasinkovým zánětem pochvy se během svého života setká převážná většina žen. Článek německých autorů přináší aktuální guidelines pro diagnostiku a léčbu tohoto častého problému.
Predisponující faktory
Kandidové vulvovaginitidy postihují ženy v produktivním věku. Premenarchální a postmenopauzální ženy se s nimi setkají výjimečně. Predisponujícím faktorem je hladina estrogenů. Ženy se zvýšenými hodnotami, typicky během těhotenství, jsou postiženy častěji. Celkem se uvádí kolonizace vaginy kvasinkami u 20 % žen, v závěru těhotenství toto číslo narůstá na 30 %. Dalšími faktory jsou sérová hladina glukózy, léčba antibiotiky, lokální obranné mechanismy a psychosociální stres. Imunosuprimované ženy či pacientky s diabetem mellitem jsou typicky postiženy častěji.
Symptomy
Příznaky zahrnují premenstruační svědění a pálení spojené se zarudnutím vulvy a introitu, dyspareunií a dysurií a bílý nezapáchající fluor, často typicky hrudkovité konzistence. Postiženými oblastmi jsou vagina a vestibulum, může dojít k rozšíření na labia, perineální a interkrurální obast. Kandidóza cervixu nebyla popsána.
Diagnostika
Odběr anamnézy a gynekologické vyšetření v zrcadlech jsou často dostačující. Nicméně v nejasných či chronicky se opakujících případech může být přínosná kultivace. Sérologické vyšetření titrů protilátek doporučeno není. Okolo 90 % případů kvasinkových vulvovaginitid je způsobeno Candida albicans. Dalšími patogeny mohou být Candida glabrata (typicky u imunokompromitovaných žen s diabetem mellitem), Candida krusei a jiné, méně časté druhy.
Terapie
Všechny antimykotické přípravky na trhu mají podobnou účinnost a úspěšnost léčby, resp. vyléčení přesahuje 80 %. K terapii mohou být použity polyeny (nystatin) ve formě vaginálních tablet či krému s minimem nežádoucích účinků, toxicity i alergických reakcí. Dalšími léčivými látkami jsou imidazoly či cyklopiroxolamin. K léčbě chronických rekurentních vulvovaginitid se předepisují orálně užívané triazoly v režimu několika měsíců. Jejich používání však není doporučeno v graviditě.
Doporučení
Asymptomatické ženy kolonizované Candida albicans není nutné léčit, nicméně přeléčení žen v závěru těhotenství vede ke snížení výskytu orální či plenkové dermatitidy novorozenců. Taktéž léčení asymptomatických kolonizovaných partnerů nebylo shledáno jako přínosné. Zrazováno je i od samoléčení, jelikož se ukazuje, že jen jedna třetina žen kupujících antimykotické přípravky správně diagnostikuje kvasinkovou vulvovaginitidu.
(paute)
Zdroj: Mendling W., Brasch J., Cornely O. A. et al. Guideline: vulvovaginal candidosis (AWMF 015/072), S2k (excluding chronic mucocutaneous candidosis). Mycoses 2015 Mar; 58 (Suppl 1): 1−15; doi: 10.1111/myc.12292.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.