Dermatologické potíže způsobené houbou šiitake a možnosti jejich léčby
Móda ve stravování se mění snad častěji než v odívání. Z běžných bezvýznamných potravin se stávají zázraky s neuvěřitelnými účinky a univerzální všeléky, kterých jsou plné obchody, aby byly vzápětí zapomenuty. Jedním ze současných hitů jsou houby šiitake, jejichž konzumace za syrova však nemusí dobře dopadnout.
Popis případu
61letý muž navštívil lékaře pro náhle vzniklý motýlovitý erytém a svědivé erytematózní pruhovité eflorescence na trupu a končetinách. Na flexorových plochách horních končetin měl četné petechie. Příznaky se objevily jeden den po konzumaci syrových hub šiitake.
Biopsie z pokožky levé části břicha ukázala řídkou perivaskulární a intersticiální dermatitidu s eozinofilií a ložiskovou přítomností nekrotických keratinocytů a navazujících vakuolárních změn.
Byla indikována léčba 0,1% triamcinolonem v masti a perorálními antihistaminiky. Eflorescence se zhojily s minimální hyperpigmentací během 1 týdne od započetí léčby. Pacient byl edukován o příčině obtíží a nevhodnosti konzumace syrových hub šiitake, jejíž opakování by mohlo vést k rekurenci potíží.
Patogeneze kožních obtíží a jejich léčba
Houževnatec jedlý neboli šiitake pochází z Asie, kde jsou informace o možných důsledcích požívání této houby v syrovém stavu dobře známy. K nám byla dříve importovaná jako potravina pro přípravu asijských pokrmů, ale v poslední době se zde pěstuje a prodává jakožto populární prostředek alternativní medicíny. Pěstitelé například doporučují konzumaci v syrovém stavu k regulaci hladin krevních lipidů.
Patogeneze kožních změn vzniklých po požití houževnatce je nejasná. Alergický původ nebyl prokázán, distribuce a vzhled projevů napovídají možnou souvislost se škrábáním. Na mechanismu vzniku se údajně může podílet polysacharid lentinan, který zvyšuje sekreci interleukinu 1 a způsobuje vazodilataci a krvácení. Diagnóza se obvykle stanovuje podle klinického obrazu a anamnézy.
Kromě topických kortikoidů a perorálních antihistaminik je také možné použít PUVA terapii, která rychle ulevuje od svědění.
(pez)
Zdroj: Wang A. S., Barr K. L., Jagdeo J. Shiitake mushroom-induced flagellate erythema: a striking case and review of the literature. Dermatol Online J 2013; 19 (4): 5.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.