U pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem je třeba zjišťovat přítomnost rozšířeného panelu mutací RAS
Nové zjištění, že mutace exonů 2, 3 a 4 v genech pro KRAS a NRAS predikují špatnou odpověď na antiEGFR léčbu, má potenciál změnit dosavadní onkologickou praxi. U všech pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem (mCRC) bude vhodné provést vyšetření stavu těchto exonů s cílem selekce nemocných, pro něž bude léčba těmito protilátkami největším přínosem.
Skupina proteinů RAS (zahrnující KRAS a NRAS) hraje klíčovou roli v signální dráze EGFR. Mutace genů RAS, zejména v exonech 2, 3 a 4, vedou ke konstitutivní aktivaci proteinů RAS s následnou stálou aktivitou příslušné signální dráhy.
Mutace KRAS v exonu 2 (kodon 12/13) jsou známým prediktivním faktorem nedostatečné odpovědi na léčbu monoklonálními protilátkami vůči EGFR (cetuximab a panitumumab) u pacientů s mCRC. V klinické praxi se již běžně provádí vyšetření přítomnosti mutace, aby bylo možné identifikovat pacienty, pro které tato léčba nebude pravděpodobně představovat přínos. Značná část pacientů s mCRC má ale další mutace v genech pro RAS.
Nedávné studie ukázaly, že vyšetření mutací KRAS v exonech 2, 3 a 4 a NRAS v exonech 2, 3 a 4 může představovat ještě přesnější prediktivní faktor pro antiEGFR terapii. Díky tomu může být dosaženo lepších výsledků léčby cetuximabem a panitumumabem u selektované populace pacientů s nemutovaným (wild-type) RAS.
Identifikace nových prediktivních faktorů přispívá ke změně klinické praxe v onkologii, protože umožňuje předcházet zbytečnému a finančně nákladnému podávání cílené terapie pacientům, kteří z léčby nebudou mít benefit. Přínos rozšířené analýzy mutací RAS je nyní třeba ověřit v nejširší klinické praxi. Všichni pacienti s mCRC, kteří jsou kandidáty terapie protilátkami proti EGFR, by měli před zahájením léčby podstoupit adekvátní vyšetření.
(zza)
Zdroj: Hecht J. R., Douillard J. Y., Schwartzberg L. et al. Extended RAS analysis for anti-epidermal growth factor therapy in patients with metastatic colorectal cancer. Cancer Treat Rev 2015 Sep; 41 (8): 653–659; doi: 10.1016/j.ctrv.2015.05.008.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.