Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí zveřejnilo nová fakta o výskytu KE
Koncem roku 2012 uveřejnilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) přehlednou zprávu o výskytu klíšťové encefalitidy (KE) v Evropě.
Koncem roku 2012 uveřejnilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) přehlednou zprávu o výskytu klíšťové encefalitidy (KE) v Evropě. Zpráva obsahuje epidemiologická data z celkem dvaceti evropských zemí z let 2000 až 2010.
Nejrizikovější jsou pobaltské státy
Zveřejněné údaje ukazují, že ve sledovaných zemích se nachází mnoho rizikových oblastí z hlediska nákazy KE. Většina evropských zemí má sice systém sledování výskytu KE, ale protože se jednotlivé systémy mezi sebou mnohdy liší, není vždy snadné porovnat výskyt KE v jednotlivých zemích. Autoři zprávy zdůrazňují, že jednotlivé země by měly zlepšit a harmonizovat své systémy sledování výskytu KE, ale především klást větší důraz na prevenci, tedy informovanost o rizikových oblastech, a rovněž dostupnost očkování.
Celkový počet případů KE zůstává v rámci sledovaného období relativně stabilní a pohybuje se od 1 900 do 2 630 případů za rok v 16 zemích, ze kterých jsou k dispozici spolehlivá data. Výjimkou jsou roky 2003, 2006, 2009 a 2010, kdy došlo ke znatelnému nárůstu počtu onemocnění (3 113, 3 206, 3 397, respektive 3 077 případů za rok).
Největší riziko nákazy KE je podle zprávy ECDC v pobaltských zemích a ve střední a východní Evropě a konkrétně Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem tohoto onemocnění. V rámci České republiky zmiňuje zpráva jako zvláště rizikový region jižních Čech a také upozorňuje, že v rámci ČR se nakažená klíšťata postupně šíří do stále vyšších nadmořských výšek.
Řešením problému je důsledná prevence
Podle autorů zprávy je překvapivé, jak velký počet případů KE se každý rok v Evropě objevuje. Vzhledem k tomu, že před nákazou se lze chránit očkováním a k dispozici máme bezpečné a účinné vakcíny (účinnost přesahuje 95 %), měl by být výskyt onemocnění mnohem nižší. Chránit se očkováním by měli v ideálním případě všichni obyvatelé rizikových oblastí a také turisté z jiných částí Evropy, kteří rizikové oblasti navštěvují.
(vek)
Zdroj: New overview of surveillance data on tick- borne encephalitis in Europe. Press release. European Centre for Disease Prevention and Control, Stockholm, 2012.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.