Podávání statinů při myopatii asociované s léčbou statiny
V následujícím textu shrnujeme management podávání statinů v případě výskytu myopatie asociované s léčbou statiny. Postup vychází z guidelines České společnosti pro aterosklerózu a Slovenskej asociácie aterosklerózy.
Úvod
Nežádoucí účinky statinů často omezují jejich podávání nebo dosažení cílových hodnot LDL cholesterolu. Data dokládající protektivní účinky statinů na kardiovaskulární systém jsou ale jednoznačným důvodem, proč bychom se měli snažit léčit statiny téměř všechny pacienty, u kterých je léčba indikovaná. Řada nemocných s nežádoucími účinky při léčbě statiny může tolerovat statin jiný, v nízké dávce nebo alternativním dávkování.
Myopatie asociovaná se statiny (SAM)
Diagnostická kritéria SAM jsou založena na výskytu svalových bolestí a zvýšení kreatinkinázy (CK).
Myalgie
Bolest a slabost je při SAM typicky symetrická a proximální, obvykle postihuje velké svalové skupiny stehen, hýždí, lýtek a zad. Objevuje se časně (4–6 týdnů po zahájení léčby statinem), ale může k ní dojít i po několika letech léčby. Může se objevit po zvýšení dávky statinu nebo při interakci s nově nasazeným lékem. Pro objektivní hodnocení svalových symptomů při podávání statinů byl na základě klinických studií navržen skórovací systém.
Hladina kreatinkinázy
Vyšetřuje se před zahájením léčby statiny, a pokud je vyšší než 4násobek horní hranice normálu (ULN), statin se nenasazuje a stanovení CK se zopakuje. Během léčby se CK rutinně nemonitoruje, vyšetří se pouze, pokud se u pacienta rozvine myopatie. O elevaci CK mluvíme při hladině > 4× ULN ve 2 vyšetřeních během 2 týdnů v časové souvislosti s podáváním statinu (zahájení, přerušení a opětovné zahájení podávání).
Management pacientů se SAM
Algoritmus, jak následně postupovat u pacientů se SAM, je přehledně shrnut v níže prezentovaném schématu.
Obr.: Terapeutický postup u myopatie asociované se statiny (SAM)
(zza)
Zdroj: Pella D., Vrablík M. et al. Myopatie asociovaná se statiny: klinické doporučení Slovenskej asociácie aterosklerózy a České společnosti pro aterosklerózu. AtheroRev 2016; 1 (1): 7–13.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.