Lepší komunikace mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty
Komunikaci mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty usnadní, když si lékař získá důvěru pacienta, zajistí adekvátní léčbu, přizpůsobí poskytované informace úrovni pacientova vzdělání a bude respektovat pacientovy náboženské názory.
Tyto závěry vyplynuly z americké studie, která porovnávala sociálně-kulturní a rasové vlivy na komunikaci mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty. Analyzovala údaje od 1854 mužů s karcinomem prostaty z populační studie. Účastníci hodnotili různé parametry komunikace, důvěru ve svého lékaře, pociťované rasistické chování, vliv náboženských postojů a své znalosti týkající se zdraví.
Ačkoliv tato studie věnovala velkou pozornost rasovým rozdílům, byly významné výsledky shodné u bílých i černých mužů. Lepší komunikace mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty byla zjištěna u mužů, kteří svému lékaři důvěřovali (p < 0,01), byli věřící (p < 0,01) a měli alespoň středoškolské vzdělání (p < 0,05).
Je pravděpodobné, že tyto atributy lékařské péče můžou zlepšit komunikaci mezi lékařem a pacientem i v českých podmínkách a možná nejen v případě karcinomu prostaty.
(zza)
Zdroj: Song L., Weaver M. A., Chen R. C., et al. Associations between patient-provider communication and socio-cultural factors in prostate cancer patients: a cross-sectional evaluation of racial differences. Patient Educ Couns. 2014 Dec; 97 (3): 339–346.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.