Komparativní studie molekulárněpatologických vlastností karcinomu prostaty u tří specifických populací mužů
Zajímavá studie japonských autorů porovnávala vzorky karcinomu prostaty celkem tří etnicky nebo zeměpisně blízkých populací mužů. Bylo zjištěno, že nádory mají odlišné biologické vlastnosti, a lišil se tak i jejich fenotyp studovaný imunohistochemickými a dalšími metodami.
Karcinom prostaty je jednou z nejčastějších malignit v západní Evropě a Spojených státech amerických, naopak v Japonsku je jeho prevalence nižší. Liší se také mortalita japonských pacientů a bělochů. Muži japonského původu, kteří žijí na Havaji (USA), spadají ve statistikách přibližně mezi populaci bělošskou a japonskou. Ačkoli je karcinom prostaty u japonských mužů méně častý, bývá obecně agresivnější a častěji zakládá metastázy. Vzhledem k tomu, že incidence indolentního karcinomu prostaty je u Japonců a bělochů stejná, musejí existovat rozdílné faktory, jež ovlivňují transformaci indolentního nádoru v plně rozvinuté metastazující onemocnění.
Metodika studie
S cílem najít některé rozdíly v biologii nádorů u těchto tří populací byla provedena studie, která hodnotila klinickopatologické a molekulárněpatologické vlastnosti u vzorků primárního tumoru získaných od zemřelých pacientů při pitvě. Celkem byly získány vzorky 92 mužů s klinicky diagnostikovaným karcinomem prostaty, a to 49 rodilých Japonců (průměrný věk 72,9 roku), 29 Američanů japonského původu žijících na Havaji (72,4 roku) a 14 bělochů žijících na Havaji (70,9 roku).
Vzorky byly histopatologicky zhodnoceny a dále bylo provedeno imunohistochemické stanovení tenascinu a ras p21 a zhodnocení vazby na lektin HPA. Imunohistochemie a vazba na lektin byly hodnoceny pouze ve skupinách rodilých Japonců a Američanů japonského původu.
Tenascin je glykoprotein extracelulární matrix, který je fyziologicky přítomný v mezenchymální tkáni blízké rostoucím epiteliím. Protein ras p21 náleží mezi produkty exprese rodiny onkogenů RAS. U karcinomu prostaty byla identifikována korelace mezi expresí ras proteinů a histologickým grade tumoru. HPA (Helix pomatia antigen) je lektin, tj. protein, který váže specifickou sacharidovou složku glykoproteinů. Změny v sacharidových řetězcích vázaných na povrch buňky mohou doprovázet přeměnu fenotypu nádoru z nemetastatického na metastatický. Vyšší pozitivita HPA byla např. spojena s vyšším rizikem rekurence u nádorů prsu.
Výsledky
U rodilých Japonců byl špatně diferencovaný karcinom prostaty méně častý, naopak výskyt vzdálených metastáz byl častější než u dvou ostatních skupin. 90 % metastáz bylo u rodilých Japonců přítomno v kostech. Přítomnost tumoru s vysokým grade znamenala u rodilých Japonců ve 100 % případů přítomnost metastáz, oproti tomu 17 % Američanů japonského původu se špatně diferencovaným karcinomem metastázy nemělo.
U rodilých Japonců byla častější HPA pozitivita a exprese ras p21, naopak přítomnost tenascinu byla méně častá než u Američanů japonského původu. HPA pozitivita byla častěji nalezena u nemocných s metastázami, a to zejména u skupiny nemocných jak s kostními metastázami, tak s ložisky v jiných orgánech současně.
Závěr
Studie potvrdila, že se u rodilých Japonců vyskytují biologicky agresivnější nádory než u osob japonského původu žijících v USA. Nebyly nalezeny rozdíly ve fenotypu, které byly charakteristické pro metastazování specificky do kostí.
(imt)
Zdroj: Shiraishi T., Atsumi S., Yatani R. Comparative study of prostatic carcinoma bone metastasis among Japanese in Japan and Japanese Americans and whites in Hawaii. Adv Exp Med Biol 1992; 324: 7−16.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.