Aktuální guidelines ASH pro management ITP 2019 − doporučení pro nově diagnostikovanou ITP u dospělých
Americká hematologická společnost (ASH) na konci roku 2019 publikovala aktuální guidelines pro imunitní trombocytopenii (ITP), ve kterých se panel odborníků pokusil definovat doporučení založená na důkazech pro management péče o tyto pacienty.
Silná a podmíněná doporučení
Silná doporučení: Mohou být použita jako standard ve většině situací. Jsou podpořena smysluplným výzkumem.
Podmíněná (vhodná) doporučení: Vycházejí z faktu, že existují různé možnosti výběru a doporučení může být užitečné v rozhodování u konkrétních nemocných v závislosti na individuálních rizicích, hodnotách a preferencích. V budoucnu by pravděpodobně měla být podpořena dalším výzkumem.
V současné době chybí dostatek důkazů, jež by podpořily silná doporučení. Preferované jsou strategie používající léčiva s minimálními nežádoucími účinky.
Doporučené postupy u jednotlivých skupin pacientů
Tento článek přináší základní body týkající se nově diagnostikované ITP nebo ITP závislé na kortikoterapii nebo neodpovídající na kortikoterapii u dospělých pacientů.
1a: U dospělých s nově diagnostikovanou ITP a počtem trombocytů < 30×109/l, kteří jsou asymptomatičtí nebo mají minimální mukokutánní krvácení, doporučuje panel spíše léčbu kortikoidy než vyčkávací strategii (podmíněné doporučení).
1b: U dospělých s nově diagnostikovanou ITP a počtem trombocytů ≥ 30×109/l, kteří jsou asymptomatičtí nebo mají minimální mukokutánní krvácení, doporučuje panel spíše vyčkávací strategii než léčbu kortikoidy (silné doporučení).
2a: U dospělých s nově diagnostikovanou ITP a počtem trombocytů < 20×109/l, kteří jsou asymptomatičtí nebo mají minimální mukokutánní krvácení, doporučuje panel spíše hospitalizaci (podmíněné doporučení). U dospělých s již známou diagnózou ITP a počtem trombocytů < 20×109/l, kteří jsou asymptomatičtí nebo mají minimální mukokutánní krvácení, doporučuje panel spíše ambulantní sledování (podmíněné doporučení).
2b: U dospělých s nově diagnostikovanou ITP a počtem trombocytů ≥ 20×109/l, kteří jsou asymptomatičtí nebo mají minimální mukokutánní krvácení, doporučuje panel spíše ambulantní sledování (podmíněné doporučení).
3: U dospělých s nově diagnostikovanou ITP panel nedoporučuje prolongovanou léčbu prednisonem (> 6 týdnů včetně snižování dávky), podporuje kratší délku léčby (silné doporučení).
4: U dospělých s nově diagnostikovanou ITP panel pro iniciální léčbu doporučuje kortikoidy: buď prednison (0,5−2,0 mg/kg/den), nebo dexamethason (40 mg/den po dobu 4 dnů) (podmíněné doporučení).
5: U dospělých s nově diagnostikovanou ITP panel doporučuje spíše léčbu kortikoidy samostatně oproti kombinaci s rituximabem (podmíněné doporučení).
6: U dospělých s ITP trvající ≥ 3 měsíce, kteří jsou kortikodependentní nebo na léčbu kortikoidy neodpovídají a u nichž se zvažuje podávání agonistů trombopoetinového receptoru (TPO-RA), panel doporučuje eltrombopag či romiplostim (podmíněné doporučení).
7: U dospělých s ITP trvající ≥ 3 měsíce, kteří jsou kortikodependentní nebo na léčbu kortikoidy neodpovídají, panel doporučuje buď splenektomii, nebo TPO-RA (podmíněné doporučení).
8: U dospělých s ITP trvající ≥ 3 měsíce, kteří jsou kortikodependentní nebo na léčbu kortikoidy neodpovídají, panel doporučuje spíše léčbu rituximabem než splenektomii (podmíněné doporučení).
9: U dospělých s ITP trvající ≥ 3 měsíce, kteří jsou kortikodependentní nebo na léčbu kortikoidy neodpovídají, panel doporučuje spíše léčbu TPO-RA než rituximabem (podmíněné doporučení).
(eza)
Zdroj: Neunert C., Terrell D. R., Arnold D. M. et al. American Society of Hematology 2019 guidelines for immune thrombocytopenia. Blood Adv 2019 Dec 10; 3 (23): 3829−3866, doi: 10.1182/bloodadvances.2019000966.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.