Změny v buněčné imunitě po léčbě inosin pranobexem
Kromě svého antivirotického efektu je inosin pranobex (Isoprinosine) znám také svým pozitivním imunomodulačním účinkem. Snížení četnosti nejen virových infekcí je možno dokumentovat změnou v laboratorních imunitních parametrech, jak ukazuje prezentovaná kazuistika.
Anamnéza
8letá dívka byla v ambulanci alergologie a klinické imunologie vyšetřena pro recidivující respirační infekty, jež byly typicky doprovázeny infekcemi močových cest. Pacientka byla zároveň sledována v nefrologické poradně pro vezikouretrální reflux I.−II. stupně vlevo.
Vstupní laboratorní vyšetření
Krevní obraz včetně diferenciálního rozpočtu i základní biochemické parametry byly bez pozoruhodností. Ačkoli v minulosti byla dokumentována hypogamaglobulinémie, hladiny protilátek v jednotlivých třídách IgG, IgA, IgM a IgE byly v normě, jakož i hladiny podtříd IgG1–IgG4. Stejně tak specifické protilátky proti tetanu, hemofilu a pneumokoku nevybočovaly z normálních rozmezí.
Vyšetření moči bylo negativní, včetně sedimentace a kultivace.
Vyšetření buněčné imunity vykazovalo normální zastoupení celkových T a B lymfocytů v periferní krvi. Subpopulace pomocných CD4+ T lymfocytů byly v normě, ale bylo patrné nižší zastoupení CD8+ T lymfocytů a také NK buněk, tedy dvou cytotoxických populací.
Průběh a efekt terapie
Dívka užívala inosin pranobex v dávce 4× ½ tbl. při infektu, 1 tbl. denně mezi infekty. Léčba trvala 3 měsíce. Stejné schéma se opakovalo ještě 2× v následujících 2 letech.
- Významný pokles nemocnosti – ústup respiračních infektů, ale také infekcí močových cest. Ve třetím roce léčby nebylo nutno navyšovat dávku, stačilo jen „udržovací“ schéma 1 tbl. denně.
- Při kontrolním laboratorním vyšetření bylo zřejmé vyšší relativní zastoupení celkových T lymfocytů a subpopulace CD4+ T lymfocytů. Normalizovaly se počty NK buněk a také jejich ingesční aktivita byla v normě.
Závěr
Kazuistika názorně ukazuje, jak je významné zlepšení v klinickém obrazu doprovázeno normalizací imunitních parametrů. Klinickým korelátem dobrých ukazatelů buněčné imunity je vyšší odolnost vůči virovým, ale v daném případě i bakteriálním infekcím.
(thr)
Zdroj: Franková J. Ovlivnění recidivujících respiračních infektů u osmileté dívky. Kazuistiky v APORL 2017; 14 (MS1): 30.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.