Moderní obvazové materiály pro vlhké krytí: Vyznáte se v nich?
Převazových a krycích materiálů je dnes nepřeberné množství. Ne vždy však máme možnost odeslat své pacienty k akutnímu ošetření do specializovaných poraden. Jaké výhody a nevýhody přinášejí jednotlivé typy materiálů určených pro hojení ran a pro které případy se hodí?
Tradiční vs. vlhké hojení: Jaké má (ne)výhody?
Běžně používané tradiční obvazy (gáza, sterilní netkaná textilie apod.) mají v hojení ran a v prevenci jejich infekcí jen omezený přínos. Jejich předností je sice nízká cena, avšak mezi jejich hlavní nevýhody patří:
- náchylnost k adhezi k nově vytvořené granulační tkání, a tedy její sekundární poškození při odstraňování přilnutého krycího materiálu;
- obtížně udržitelné vlhké lůžko rány.
Moderní obvazové materiály (hydrogely, hydrokoloidy, algináty, pěny, filmy) jsou oproti tomu založeny na metodě vlhkého hojení ran, což přináší řadu výhod:
- Napomáhají rozpouštění nekrotické tkáně a fibrinu.
- Podporují buněčnou proliferaci, diferenciaci a migraci epitelových buněk.
- Udržují poměrně konstantní lokální teplotu rány a vytvářejí podmínky podobné vnitřnímu prostředí těla.
- Zabraňují opětovnému poškození nové granulační tkáně.
- Brání kontaktu rány s bakteriemi z vnějšku.
- Zmírňují bolesti.
- Zlepšují hypoxické prostředí rány.
Moderní obvazové materiály: Kdy a na co je použít?
Hydrogely
Co jsou hydrogely?
Jedná se o gelová krytí na bázi hydrofilních polymerů s vysokým obsahem vody. Jsou ve vodě nerozpustné, po aplikaci absorbují vodu od 10 % do tisícinásobku své ekvivalentní hmotnosti.
Jaké jsou výhody hydrogelů?
Čistí nekrotickou tkáň a udržují ránu vlhkou. Jsou průhledné, a dovolují tak sledovat ránu.
Na jaké rány jsou vhodné?
Hydrogely jsou vhodné pro rány s minimálním až středním exsudátem. Používají se zejména na dekubity, chirurgické rány, popáleniny a radiační dermatitidu.
Krytí na bázi alginátu sodného
Co jsou algináty?
Algináty jsou vláknité produkty získané z hnědých mořských řas. Po navázání exsudátu se z materiálu vytvoří gelová struktura.
Jaké jsou výhody alginátů?
Mají vynikající absorpční vlastnosti. Materiál lze libovolně řezat podle tvaru rány.
Na jaké rány jsou vhodné?
Algináty jsou vhodné na infikované i neinfikované rány s velkým množstvím exsudátu. Naopak nejsou vhodné pro léčbu suchých ran nebo ran s minimálním množstvím exsudátu.
Pěnové krytí
Co jsou pěnové obvazy?
Pěnové obvazy představují semipermeabilní krytí vyrobené na bázi polyuretanu či silikonu.
Jaké jsou výhody pěnového krytí?
Udržuje vlhkost rány a její tepelnou izolaci. Současně zabraňuje sekundárnímu poškození rány při odstraňování krycího materiálu.
Na jaké rány jsou vhodné?
Pěnové obvazy jsou vhodné pro rány se středním až vysokým obsahem exsudátu.
Filmové krytí
Co je filmové krytí?
Filmové krytí sestává z lepidla a tenkého průhledného polyuretanu.
Jaké jsou výhody filmového krytí?
Umožňuje, aby kyslík, oxid uhličitý a vodní páry z rány procházely obvazem, zatímco kapaliny a bakterie zůstávají dobře izolované v ráně.
Na jaké rány jsou vhodné?
Filmy se hodí na povrchové exsudující rány a na epitelizaci ran.
Jaké materiály jsou vhodné pro konkrétní typy ran?
Diabetické defekty
Diabetické defekty jsou náchylné k infekci. Z tohoto důvodu lze pro jejich léčbu doporučit krytí s obsahem stříbra.
Dekubity
V terapii dekubitů je zásadní docílit snížení tlaku na postiženou oblast. Ke snížení tlaku na pokožku a k redukci nežádoucího tření pomáhají pěnové obvazy. Hydrokoloidy a pěnové obvazy jsou také vhodnou alternativou pro lokality, kde hrozí kontakt rány s močí.
Popáleniny
Popáleniny mají zpravidla tendenci k tvorbě většího množství exsudátu. Dobré zkušenosti jsou s materiály s obsahem stříbra. Vhodný je například pěnový obvaz se stříbrem.
Bércové vředy
Na povrchu bércových vředů bývá zpravidla značná nekrotická tkáň a abnormální exsudát často doprovázený bakteriální infekcí, který lze kombinovat s kompresní terapií. Při tvorbě velkého množství exsudátu lze doporučit algináty.
(tich)
Zdroj: Shi C., Wang C., Liu H. et al. Selection of appropriate wound dressing for various wounds. Front Bioeng Biotechnol 2020 Mar 19; 8: 182, doi: 10.3389/fbioe.2020.00182.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.