HydroTerapie v léčbě nehojících se ran
Pro léčbu ran je mimo jiné rozhodující, jak jsou ve fázi čištění a granulace ošetřeny. U většiny nehojících se ran je vhodná tzv. HydroTerapie (léčba hydroresponzivním krytím), jež spočívá v pouhých dvou krocích. Podstatou HydroTerapie je udržení vlhkého prostředí a pokud možno stálé teploty v ráně.
Individuální přístup
Nejen pro léčbu komplikovaných ran je rozhodující volba krytí. Konkrétní vhodný typ závisí na míře exsudace rány, přítomnosti fibrinového povlaku, nekrózy nebo infekce a hloubce rány. Zároveň je vyžadován individuální přístup s ohledem na compliance pacienta, citlivost kůže a případnou alergii. HydroTerapie je jednoduchá a účinná metoda léčby hydroaktivním krytím, která je vhodná pro většinu typů nehojících se ran (až 80 % všech chronických ran). Spočívá v pouhých 2 krocích:
- krok: vyčištění infikované, nekrotické nebo povleklé rány a nastartování hojení
- krok: ochrana rány a podpora jejího zhojení (odvádění exsudátu a hydratace)
1. krok: Aplikace krytí s Ringerovým roztokem a superabsorpčním polyakrylátem
V prvním kroku se rána překryje savým polštářkem s Ringerovým roztokem. Jádro krycího materiálu tvoří polyakrylát se superabsorpčními vlastnostmi. Tento polymer má vyšší afinitu k exsudátu s obsahem proteinů než k iontům v Ringerově roztoku, který se postupně po dobu až 3 dnů uvolňuje do rány. Do savého jádra se tak absorbuje exsudát včetně mikroorganismů, toxinů a zbytků nekrotické tkáně (tzv. autolytický débridement). S nežádoucími mikroorganismy se redukuje i obsah matrix metaloproteináz, které ve vysokých koncentracích v chronických ránách brání procesu reparace. Rána je kontinuálně proplachována a čištěna a dochází k urychlení hojení, respektive tvorby granulační tkáně nejen díky prodlouženému přežívání fibroblastů.
Hydroresponzivní krytí je doporučeno fixovat obinadlem nebo náplastí. Lze jej použít i ve spojení s kompresivní terapií. Výměna je nutná nejpozději po 3 dnech od aplikace. Krytí se na ránu nelepí, několik minut po navlhčení Ringerovým roztokem lze provést převaz téměř bezbolestně.
2. krok: Hydratace polyuretanovým krytím s hydrogelem
Ve druhém kroku se aplikuje polyuretanové krytí s hydrogelem (obsah vody až 60 %), který ránu hydratuje. Jádro z měkké absorpční polyuretanové pěny zároveň absorbuje exsudát. Vytváří se tak ideální vlhké prostředí pro úplné zahojení rány (reepitelizaci). Polyuretanová pěna brání sekundární infekci a zároveň umožňuje přístup kyslíku. Proliferace a migrace keratinocytů je stimulována růstovými faktory.
Pro fixaci krytí platí stejná doporučení jako v případě prvního kroku. Absorpční kapacitu je možné kontrolovat vizuálně bez sejmutí krytí – výměna by měla být provedena ve chvíli, kde je na okrajích viditelný sekret. Po navlhčení lze krytí sejmout opět bezbolestně.
Pro které typy ran je HydroTerapie vhodná?
Hydroterapii je možné použít k léčbě většiny akutních i chronických ran, ať už traumatických či atraumatických. Vhodná je ve fázi čisticí (přítomnost fibrinového povlaku, infekce nebo nekrotické tkáně), granulační i epitelizační.
Tato metoda léčby je plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Její výhodou je mimo jiné jednoduché použití a urychlení hojení. Pacienti dále jistě ocení menší frekvenci převazů, jež mohou probíhat téměř bezbolestně.
(mafi)
Článek vznikl za podpory společnosti Hartmann-Rico.
Zdroje:
1. HydroTerapie. Hydroresponzivní krytí jen ve dvou krocích. Hartmann-Rico, 2020.
2. HydroTerapie. Léčba rány, 2021. Dostupné na: www.lecbarany.cz/odbornik/typy-lecby/hydroterapie
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.