Hydrogelové krytí v lokální léčbě diabetických vředů
Syndrom diabetické nohy, který se projevuje vznikem chronických nehojících se defektů na chodidlech a prstech nohou diabetiků, představuje závažný globální zdravotní problém. Lokální léčba diabetického vředu zaznamenala v posledních letech významný pokrok. Lékaři i pacienti mají na výběr z celé řady moderních terapeutických obvazů, včetně metod vlhkého hojení, které jsou v současné době v lokální léčbě vředu upřednostňovány.
Za účelem převedení důkazů do praxe zpracovali autoři publikované práce v rámci systematického přehledu dostupné intervence. Údaje byly čerpány ze specializovaných registrů Cochranovy knihovny a dalších elektronických databází. K bližšímu přezkoumání byly na základě selekčních kritérií vybrány všechny publikované i nepublikované randomizované klinické studie, které srovnávaly účinky hydrogelového krytí s jinými alternativními metodami krytí či absencí krytí při hojení vředů u pacientů s diabetem.
Hydrogely zvyšují šanci na zhojení diabetických vředů
Do přehledové analýzy bylo zahrnuto 5 studií s celkovým počtem 446 účastníků. Metaanalýza tří studií, které srovnávaly použití hydrogelu se standardními metodami obvazového krytí, prokázala signifikantně vyšší úspěšnost zhojení vředu ve prospěch hydrogelu (relativní riziko 1,80; 95% KI 1,27–2,56). Tyto tři studie se však lišily délkou sledování i stupněm závažnosti hodnocených vředů. Další studie srovnávala hydrogelové krytí s larvální terapií, nebyly však zjištěny signifikantní rozdíly v počtu zahojených vředů. Jiná zkoumaná studie srovnávala hydrogel s použitím destičkového růstového faktoru a ani zde nebyly nalezeny statisticky významné rozdíly v účinnosti. Statisticky významné rozdíly v úspěšnosti hojení nebyly dokumentovány rovněž při srovnávání dvou různých obchodních značek hydrogelů. Ve všech případech se jednalo o malé studie s výrazně heterogenními vstupními parametry zatíženými nejasným rizikem systematické chyby.Přestože jsou závěry přehledu intervence formulovány velmi opatrně, naznačují existenci dostatečně klinicky přesvědčivé evidence favorizující použití hydrogelů oproti základním typům kontaktního krytí v lokální léčbě diabetických vředů. Metody vlhkého hojení přinášejí diabetikům velkou naději na kompletní zhojení defektu, jelikož účinně podporují hojení rány, nedochází k přilepení materiálu ke spodině rány a při převazech není poškozována nově vytvořená tkáň. Proces úspěšného zhojení diabetického vředu vyžaduje rovněž dobrou kompenzaci diabetu a těsnou spolupráci ze strany pacienta.
(hkh)
Zdroj: Dumville J. C., O'Meara S., Deshpande S., Speak K. Hydrogel dressings for healing diabetic foot ulcers. Cochrane Database Syst Rev. 2011 Sep 7; 9: CD009101. Review.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.