Vývoj inhibitoru u dosud neléčených pacientů v České republice – situace po zavedení rekombinantních produktů FVIII
Nedávno publikovali čeští hematologové článek zabývající se incidencí inhibitoru v České republice, a to konkrétně v situaci po zavedení koncentrátů faktoru VIII připraveného rekombinantní technologií (rFVIII).
Některé z názorů ukazují na vyšší riziko inhibitoru v souvislosti s rekombinantními produkty. Analyzována byla data získaná z registru Českého národního hemofilického programu (ČNHP) v letech 2003 až 2013. Hodnoceny byly jak roční, tak i absolutní incidence nově vyvinutých inhibitorů u dosud neléčených pacientů (PUPs). V analýze byl hodnocen také léčebný režim.
V udaném období bylo v České republice dle registru ČNHP léčeno 45 PUPs s hemofilií A, kteří byli léčeni rFVIII po dobu 137 léčebných let. 22 z těchto hemofiliků trpělo těžkou formou hemofilie A, jejich léčebnou strategií byla profylaktická terapie a celkově byli v době analýzy léčeni po dobu 88 léčebných let. Ostatní PUPs byli léčeni dle potřeby, tedy on-demand. Medián míry ročního krvácení byl 5 pro chlapce s těžkou formou hemofilie A, 3 pro středně těžké hemofiliky a 1 pro lehké hemofiliky. U chlapců s mírnou či středně těžkou hemofilií nebyl zaznamenán žádný nově vzniklý inhibitor. Roční míra incidence inhibitoru u PUPs s těžkou formou hemofilie, kteří byli léčeni rFVIII, byla 56,8/1000 léčebných let. Absolutní incidence nově vzniklých inhibitorů v této skupině hemofiliků byla 22,7 % (5/22). Všechny inhibitory se vyvinuly v průběhu prvních 50 expozičních dnů.
Při srovnání výsledků této skupiny hemofiliků léčených rFVIII s kontrolní skupinou léčenou stejným či podobným přístupem koncentráty FVIII připravenými z plazmy nebyli autoři schopni nalézt žádný signifikantní rozdíl mezi mírou rozvoje inhibitoru. Česká zkušenost tedy podporuje názor, že užívání rekombinantních koncentrátů FVIII není prokázaným rizikovým faktorem rozvoje inhibitoru u pacientů s hemofilií A.
(eza)
Zdroj: Blatný J. et al. Inhibitors incidence rate in Czech previously untreated patients with haemophilia A has not increased since introduction of recombinant factor VIII treatment in 2003. Blood Coagl Fibrinolysi – publikováno online 17. dubna 2015; doi: 10.1097/MBC.0000000000000298
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.