Konsenzus expertů k využití farmakokinetiky v léčbě hemofilie
Mezinárodní skupina expertů vedených dr. Alfonsem Ioriem z McMasterovy univerzity v kanadském Hamiltonu se zaměřila na využití farmakokinetiky u pacientů s hemofilií a na základě provedeného průzkumu vydala doporučení týkající se této problematiky.
„Jedna velikost“ již nevyhovuje všem
Řada klinických rozhodnutí v léčbě hemofilie je v dnešní době založena na využití parametrů získaných vyšetřením farmakokinetického profilu. Přístup typu „jedna velikost vyhovuje všem“ , kdy je dávkování léčby kalkulované dle hmotnosti pacienta, se tak zdá být v dnešní době překonaný.
Měření poinfuzních hladin aktivity faktorů v plazmě je užitečné ke stanovení zejména:
- Tzv. trough hladin (tj. nejnižších hladin před podáním další infuze), jež jsou potřebné pro nastavení profylaktické terapie.
- Tzv. peak hladin (tj. nejvyšších hladin dosažených po podání faktorů) – společně s trough hladinami jsou velmi důležité například pro vedení operačních výkonů.
- Recovery a poločasu, jež pomáhají vedení imunotoleranční léčby.
Tradiční vs. populační modely
Individuální farmakokinetický profil lze stanovit využitím tradiční metody založené na řadě odběrů krve a na vymývacím období. Novější metody pak umožňují využít predikce farmakokinetiky vycházející z limitovaného počtu vzorků, bez vymývacího intervalu. Tyto tzv. populační metody integrují informace získané z populace hemofiliků s individuálními farmakokinetickými informacemi. Jejich cílem je poskytnout pohodlnou a dosažitelnou pomůcku pro individualizovanou léčbu. Mobilní aplikace pak nabízejí jejich využití také pro pacienty.
Z klinického hlediska jsou nejužitečnějšími parametry:
- stanovení křivky aktivity faktoru v čase
- čas do dosažení určité hladiny faktoru
- související parametry typu poločas či plocha pod křivkou
Závěr
Neustále přibývající data, jež mají výzkumníci i kliničtí lékaři k dispozici, ukazují, že využití klasické farmakokinetiky, ale zejména populačního modelu je v léčbě hemofilie na vzestupu a umožňuje skutečně šít léčbu na míru potřebám pacientů.
(eza)
Zdroj: Iorio A., Edginton A. N., Blanchette V., Blatný J. et al. Performing and interpreting individual pharmacokinetic profiles in patients with Hemophilia A or B: rationale and general considerations. Res Pract Thromb Haemost 2018; 2: 535–548, doi: 10.1002/rth2.12106.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.