Jakou odpověď na vakcínu proti COVID-19 lze čekat u pacientů po transplantaci kmenových buněk?
Během nedávného virtuálního kongresu Evropské společnosti pro transplantaci krve a kostní dřeně (EBMT 2022) byla prezentována studie saúdských odborníků, která se zabývala odpovědí na očkování proti SARS-CoV-2, tj. proti původci onemocnění COVID-19, u pacientů, kteří podstoupili transplantaci kmenových buněk (SCT).
Design a metodika studie
Autoři se zaměřili na tvorbu protilátek proti SARS-CoV-2 po vakcinaci u pacientů po autologní či alogenní SCT. V předkládané průřezové studii pracovali se souborem 51 pacientů, kteří podstoupili SCT (autologní SCT 23 a alogenní SCT 28 osob) a byli očkováni vakcínami od společností Pfizer/BioNTech nebo AstraZeneca. Nábor účastníků probíhal od 1. května do 30. listopadu 2021. Výzkumníci shromáždili vzorky krve a testovali v nich přítomnost IgG protilátek proti spike proteinu viru SARS-CoV-2, a to s využitím metody ELISA.
Výsledky
Obavy týkající se imunitní ochrany se nepotvrdily ani u pacientů, jimž byla podávána medikace v rámci profylaxe reakce štěpu proti hostiteli (GvHD), konkrétně cyklosporin, takrolimus, sirolimus či ruxolitinib, ani u nemocných užívajících cílenou terapii, konkrétně nivolumab, bortezomib, ixazomib.
Závěr
(esr)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.