Účinnost dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce
Neplánované otěhotnění je celosvětový problém, který trápí ženy v rozvojových i rozvinutých zemích. Zatímco rozvojové země se potýkají především s nedostupností jakékoli antikoncepční metody či náboženskými otázkami, v západních zemích je antikoncepce obvykle dobře dostupná, a problematická tak zůstává spíše spolupráce žen při jejím užívání.
Neplánované otěhotnění je celosvětový problém, který trápí ženy v rozvojových i rozvinutých zemích. Zatímco rozvojové země se potýkají především s nedostupností jakékoli antikoncepční metody či náboženskými otázkami, v západních zemích je antikoncepce obvykle dobře dostupná, a problematická tak zůstává spíše spolupráce žen při jejím užívání. Na účinnosti antikoncepce se tak velkou měrou kromě samotných vlastností dané metody podílí i jednoduchost užívání a případný výskyt nežádoucích účinků, který vede k přerušení užívání.
Ideální antikoncepční metoda by měla být bezpečná, účinná, snadno použitelná a bez vedlejších účinků. Ačkoli žádná z moderních metod není zcela bez rizika vedlejších účinků, metody bez estrogenů se zdají být bezpečnější. Mezi základní a nejčastěji užívané antikoncepčních metody patří: bariérové metody (kondom, pesar), perorální hormonální antikoncepce (kombinovaná nebo čistě gestagenní), hormonální náplasti, hormonální injekce, intrauterinní tělíska (vylučující měď či hormonální), subdermální implantáty. Hormonální injekce, subdermální implantáty a nitroděložní tělíska se vzhledem k dlouhodobému účinku shrnují pod pojem dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce (long-acting reversible contraception – LARC). Jedná se o metody velmi spolehlivé, svou účinností jsou srovnatelné se ženskou sterilizací. Výhodou těchto metod je i to, že po aplikaci je automaticky eliminována chyba v užívání, protože dlouhodobé metody nejsou závislé na spolehlivosti uživatelky.
Metody LARC vs. nonLARC
Jak již bylo zmíněno výše, důležitou součástí hodnocení spolehlivosti dané antikoncepční metody je i sledování spolupráce uživatelky a ochoty v dané metodě pokračovat dlouhodobě. V St. Louis v USA proběhl nedávno projekt Contraceptive CHOICE, který se zaměřil právě na spolehlivost jednotlivých metod antikoncepce, compliance uživatelek a jejich ochotu v dané antikoncepční metodě pokračovat dál. Projekt probíhal v letech 2007–2011 a zúčastnilo se ho 9 256 žen. Zhruba 75 % z těchto žen využívalo některou z metod LARC, ostatní dávaly přednost jiným metodám. Po roce sledování užívalo 83–88 % žen stále stejnou metodu LARC, zatímco u ostatních metod (pilulky, injekce) v užívání pokračovalo jen 49–57 % účastnic. S metodami LARC bylo po roce spokojeno celkem 82 % žen, zatímco s nonLARC jen 54 %. Tento rozdíl přetrvával i po 2 letech užívání (LARC 77 % vs. nonLARC 41 %). Nejvyšší míru pokračování v dané metodě měly ženy s nitroděložním tělískem vylučujícím levonogestrel (88 %), dále nitroděložním tělískem vylučujícím měď (84 %) a nakonec ženy užívající implantáty (83 %).
V hodnocení neplánovaných otěhotnění zaznamenali autoři projektu 4,55 těhotenství za rok na 100 žen užívajících metodu nonLARC a jen 0,27 u metod LARC. Hazard ratio (HR) byl 21,8, ženy s metodami nonLARC měly tedy > 20× větší riziko, že neplánovaně otěhotní, než ženy s metodami LARC.
Prezentovaná data jasně ukazují, že metody LARC poskytují spolehlivou ochranu před početím a jsou ženami dobře tolerovány. Data z projektu Contraceptive CHOICE naznačují, že větší využívání těchto metod by mohlo snížit počet neplánovaných těhotenství, a tím pádem i abortů. Metody LARC mají jen velmi málo kontraindikací a z dlouhodobého hlediska jsou nejvíce cost-efektivní antikoncepční metodou. I přesto stále přetrvávají některé nepodložené obavy z využívání převážně intrauterinních tělísek u mladých nuligravidních žen kvůli zvýšenému riziku zánětlivých onemocnění pánve a následné sterilitě či z problematického a bolestivého zavádění. Je potřeba, aby ženy i jejich lékaři při rozhodování dostali potřebné validní informace. Vzhledem k účinnosti, bezpečnosti a ceně by metody LARC měly být metodou volby pro všechny ženy.
(epa)
Zdroj: Lotke P. S. Effectiveness of Long-acting Reversible Contraception (LARC). Gynaecology Forum. 2014; 19: 1.
The Contraceptive CHOICE Project (www.choiceproject.wustl.edu)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.