Antikoncepční pilulka přestává být nejpřitažlivější metodou antikoncepce
Symbol emancipace žen z 60. let minulého století – hormonální antikoncepční pilulka – je dnes podle řady studií z nejrůznějších důvodů stále častěji nahrazován jinými metodami kontroly početí. Současným trendem je rozšiřující se využívání dlouhodobě působících metod v podobě intrauterinních systémů uvolňujících levonorgestrel (IUS-LNG), a to napříč věkovým spektrem.
Symbol emancipace žen z 60. let minulého století – hormonální antikoncepční pilulka – je dnes podle řady studií z nejrůznějších důvodů stále častěji nahrazován jinými metodami kontroly početí. Současným trendem je rozšiřující se využívání dlouhodobě působících metod v podobě intrauterinních systémů uvolňujících levonorgestrel (IUS-LNG), a to napříč věkovým spektrem. Důvodem, proč je tato forma antikoncepce pro dnešní ženy přitažlivější, je především větší komfort užívání, spolehlivost nezávislá na uživatelce, minimální „zátěž“ organismu hormony a nízká cena v porovnání s perorální antikoncepcí.
Jak uvedl MUDr. Jiří Zvolský (Gynekologická ambulance, Opava), samozřejmost, s jakou přistupují dnešní mladé ženy k antikoncepci, přináší nové postoje k tomuto výdobytku jejich matek a babiček. Narůstající nespokojenost s tabletovou hormonální antikoncepcí, s níž je nutno počítat při poradenství v oblasti plánovaného rodičovství, byla předmětem řady studií. Ty ukázaly, že nutnost každodenního užívání pilulek vede k častému vynechání dávky (48 % žen si zapomene vzít pilulku nejméně jednou za 3 měsíce) a k frustraci z obtížnosti užívání každý den ve stejnou dobu (uvádí 52 % žen). 81 % žen proto zvažuje metodu, která nevyžaduje denní/týdenní/měsíční užívání. Bylo prokázáno, že antikoncepční účinnost je při nedostatečné compliance značně snížena – selhání v 1. roce je 0,3 % při bezchybném užívání, ale u typických uživatelek (s obvyklými chybami v užívání) dosahuje 9 %. Svůj podíl na odklonu mladých žen od perorální hormonální antikoncepce má také medializace jejích nežádoucích účinků, zejména tromboembolických komplikací, změny tělesné hmotnosti a libida.
Lékaři se stále častěji setkávají se ženami, které se rozhodnou ukončit užívání perorální antikoncepce, aniž by plánovaly graviditu. Pokud by tato antikoncepční metoda nebyla nahrazena jinou, mohli bychom být brzy svědky vzestupu počtu nechtěných gravidit a umělých přerušení těhotenství. Tyto ženy často nalézají řešení v podobě IUS-LNG, kterou reprezentuje dobře známá Mirena a nověji i Jaydess. Výsledky mezinárodních studií, které prokázaly vysokou bezpečnost IUS-LNG, zejména z hlediska rizika pánevních infekcí, rozptýlily poslední obavy spojené s inzercí těchto systémů i u nerodivších žen, což platí zejména pro Jaydess.
(zza)
Zdroj: Zvolský J. Aktuální trendy v antikoncepci. www.actamedicinae.cz 3/2014.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.