Zhodnocení možnosti využití marihuany při léčbě glaukomu
V uplynulých letech bylo diskutováno možné využití konopí v medicíně ke snížení nitroočního tlaku u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem.
Marihuana je rostlinná droga představovaná směsí listů a květenství konopí setého (Cannabis sativa) a obsahuje více než 400 chemických látek. V uplynulých letech bylo diskutováno možné využití konopí v medicíně ke snížení nitroočního tlaku u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem.
Cílem studie lékařů z American Academy of Ophthalmology bylo porovnat přínosy a rizika, která systémové užívání marihuany přináší. Neexistují doklady o tom, že by přínos užívání kanabinoidů ke snížení nitroočního tlaku byl takový, aby bylo možno uvažovat o využití marihuany v léčbě pacientů s glaukomem otevřeného úhlu. Mechanismus, kterým tetrahydrokanabinol (nebo další v marihuaně obsažené látky) na snížení nitroočního tlaku působí, není zatím zcela objasněn.
Glaukom patří v USA mezi nejčastější příčiny slepoty. U Afroameričanů, tedy v sociokulturní skupině, která marihuanu požívá velmi často, je to dokonce hlavní příčina slepoty.
Marihuana při topickém podání nesnižuje nitrooční tlak
Látky obsažené v konopí mohou být inhalovány při kouření, podány perorálně ve formě kapslí obsahujících zejména tetrahydrokanabinol, nebo aplikovány intravenózně. Při těchto cestách aplikace dochází ke snížení nitroočního tlaku. Při topickém podání do spojivkového vaku se ale očekávané snížení nitroočního tlaku nedostavilo.
Snížení nitroočního tlaku po aplikaci přetrvává tři až čtyři hodiny. Délka účinku je jedním z hlavních problémů využití marihuany v oftalmologii. K tomu, aby byla terapie účinná, by bylo nutné, aby pacienti vykouřili až deset jointů denně. Kouření je ale pochopitelně doprovázeno i dalšími riziky.
Rizika a vedlejší účinky
Pozitivní účinek na nitrooční tlak je ovšem doprovázen snížením systémového tlaku, snížením srdeční frekvence a také euforickou náladou, která je u většiny uživatelů primárním důvodem pro abúzus marihuany. Bohužel ale neexistují dlouhodobé záznamy systémových a lokálních účinků marihuany u pacientů s glaukomem.
Mimo jiné je intoxikace doprovázena snížením krátkodobé paměti, poruchami koncentrace a rovnováhy a sníženou schopností řídit motorová vozidla. Kouření také způsobuje charakteristickou injekci spojivek. Dlouhodobě může zvyšovat riziko nádorových onemocnění (zejména při inhalaci) a plicní emfyzém, jsou popsány teratogenní účinky na plod.
Závěrem lékaři z American Academy of Ophthalmology doporučují, že vzhledem k současným terapeutickým možnostem není třeba o využití marihuany při léčbě glaukomu uvažovat.
(hak)
Zdroj: American Academy of Ophthalmology Complementary Therapy Task Force: Complementary Therapy Assessment: Marijuana in the Treatment of Glaucoma.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.