Výměna nitrooční čočky: indikace, komplikace a výsledky
Prezentovaná práce se zabývá měnícími se trendy indikace výměny nitroočních čoček, které odrážejí změny jejich designu a operačních postupů.
Změna důvodů a očekávání pacientů při výměně IOL
Autoři článku vyhodnocovali indikace a výsledné zrakové funkce u případů s výměnou zadněkomorové nitrooční čočky (IOL) s cílem porozumět nedávným změnám tohoto typu operací. Zdokonalení IOL a chirurgických postupů během posledních let pravděpodobně vede ke změně důvodů a očekávání pacientů při výměně IOL. Nedávné studie naznačují, že nespokojenost pacientů a reziduální refrakční chyba začínají být mnohem častějšími důvody pro výměnu IOL.
Sledované parametry
Jednotlivé případy byly identifikovány prohledáním elektronických záznamů referenčního klinického pracoviště všech pacientů ošetřovaných jedním lékařem od ledna 2010 do září 2015. Zaznamenány byly chirurgické indikace, typ odstraněné čočky, typ implantované čočky, doba mezi jednotlivými zákroky, chirurgické komplikace (intraoperativní a postoperativní) a výsledné zrakové funkce (nejlepší korigovaná zraková ostrost a konečná refrakce v porovnání s očekávaným výsledkem).
Výsledná zjištění
Do studie bylo zařazeno 109 očí. Průměrný čas mezi primární operací katarakty a výměnou IOL činil 1657 dnů. Nejčastější příčiny explantace IOL byly následující: dislokace IOL v pouzdře (27,5 %), intolerance multifokální IOL (18,3 %) a syndrom uveitis-glaucoma-hyphema (11,9 %).
Výsledná zraková ostrost 1 měsíc po operaci byla lepší než 0,5 (6/12) v 78,9 % případů. U 48 % pacientů, kteří této zrakové ostrosti nedosáhli, byla nalezena jiná patologie, která nesouvisela s chirurgickou výměnou IOL.
Nejčastější komplikace po výměně IOL zahrnovaly zkalení zadního pouzdra (13,8 %), cystoidní makulární edém (10,1 %) a vysoký astigmatismus (> 1,5 cyl; 8,3 %). Nejčastější indikací pro výměnu IOL byla její dislokace, druhou nejčastější příčinou byla nespokojenost pacientů po implantaci multifokální IOL.
Závěr
Zvyšující se schopnost umístit IOL při výměně intrakapsulárně (v této sérii se to týkalo 43,1 % všech případů), malé množství intraoperativních komplikací a možnost léčit do značné míry postoperativní komplikace zvyšují efektivitu chirurgické výměny IOL a spokojenost pacientů.
(lis)
Zdroj: Davies E. C., Pineda R. 2nd. Intraocular lens exchange surgery at a tertiary referral center: indications, complications, and visual outcomes. J Cataract Refract Surg 2016 Sep; 42 (9): 1262−1267, doi: 10.1016/j.jcrs.2016.06.031.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.