Účinnost a bezpečnost hluboké sklerektomie u dětského glaukomu
Cílem studie provedené v Saudské Arábii bylo zjistit účinnost a bezpečnost hluboké sklerektomie v léčbě dětského glaukomu.
Cílem studie provedené v Saudské Arábii bylo zjistit účinnost a bezpečnost hluboké sklerektomie v léčbě dětského glaukomu.
Studie měla prospektivní charakter a bylo do ní zařazeno 143 očí 120 pacientů (60 mužského a 60 ženského pohlaví), kteří prodělali hlubokou sklerektomii. Průměrný věk v době chirurgického zákroku činil 11,7 měsíců s rozpětím od 3 dnů do 7 let (medián 2 měsíce). Základní diagnózou u naprosté většiny očí byl primární kongenitální glaukom.
V průběhu zákroku došlo u 69 očí 57 pacientů k makroperforaci, která byla u 43 očí neplánovaná a u 26 očí byla provedena záměrně, a tím ke konverzi na hlubokou penetrující sklerektomii. Intraoperativně byl u všech pacientů aplikován mitomycin C 0,2 mg/ml. Známky glaukomu byly vyhodnoceny před intervencí a po ní. Za úplný úspěch se považovalo dosažení hodnot nitroočního tlaku (NOT) < 21 mmHg bez nutnosti terapie antiglaukomatiky. Srovnávány byly změny před intervencí a po ní a dále oba postupy mezi sebou.
Průměrná doba sledování činila ve skupině s nepenetrující hlubokou sklerektomií 35,8 měsíce, ve skupině s penetrující hlubokou sklerektomií 24,9 měsíce. Ve skupině s nepenetrující hlubokou skelerektomií proběhl chirurgický zákrok bez komplikací u 74 očí 63 pacientů. Úplného úspěchu bylo dosaženo v 79,7 %, zatímco celková míra úspěšnosti činila 82,4 %. K selhání došlo ve 13 případech. Průměrné hodnoty NOT klesly na 11,5 ± 3,0 mmHg v porovnání s 31,9 mmHg před operací. U případů s hlubokou penetrující sklerektomií došlo k vyššímu snížení NOT (14,8) než u případů s nepenetrující hlubokou sklerektomií (15,8), rozdíl však nebyl statisticky signifikantní (p = 0,259). Až na nechtěnou perforaci okénka trabekulo-descementské membrány nebyly během operace nebo v časném pooperačním období pozorovány žádné komplice.
Na závěr studie bylo konstatováno, že hluboká sklerektomie provedená v dětském věku může efektivně snížit NOT, aniž by docházelo k výskytu závažných komplikací, které lze často pozorovat po trabekulotomii nebo kombinované trabekulotomii a trabekulektomii.
(lis)
Zdroj: Al-Obeidan S. A., Osman E. E., Dewedar A. S., et al. Efficacy and safety of deep sclerectomy in childhood glaucoma in Saudi Arabia. Acta Ophthalmol. 2012 Dec 15; doi: 10.1111/j.1755-3768.2012.02558.x. [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.