Temporální arteritida a laboratorní známky predikující pozitivní biopsii temporální arterie
Retrospektivní průřezová studie publikovaná v jednom z nejprestižnějších oftalmologických časopisů si kladla za cíl najít laboratorní známky predikující pozitivitu biopsie temporální arterie.
Retrospektivní průřezová studie publikovaná v jednom z nejprestižnějších oftalmologických časopisů si kladla za cíl najít laboratorní známky predikující pozitivitu biopsie temporální arterie. Do studie bylo zařazeno 3 001 pacientů, kteří prodělali biopsii temporální arterie v letech 1997 až 2006. Statisticky byla vyhodnocena souvislost mezi pozitivní biopsií temporální arterie a rychlostí sedimentace, hodnoty C-reaktivního proteinu (CRP) a hladiny trombocytů.
Bylo zjištěno celkem 459 případů biopticky prokázané temporální arteritidy. Pravděpodobnost pozitivní biopsie byla 1,5krát větší u rychlosti sedimentace 47–107 mm/h, 5,3krát větší při hodnotách CRP > 24,5 mg/l a 4,2krát větší při hladině krevních destiček > 400 × 109/l.
V této největší populační studii zaměřené na temporální arteritidu v USA autoři znovu potvrdili zjištění Hayreha, které poukazuje na význam hodnot CRP > 24,5 mg/l při predikci pozitivní biopsie. Výsledky dokládají již dříve publikovaná pozorování, která naznačovala, že CRP a zvýšená hladina trombocytů jsou pravděpodobně lepšími prediktory pozitivní biopsie než samotné hodnoty sedimentace erytrocytů.
(lis)
Zdroj: Matthew D. Walvick, Michael P. Walvick. Giant Cell Arteritis: Laboratory Predictors of a Positive Temporal Artery Biopsy. Ophthalmology. 2011 Jun; 118 (6): 1201–4.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.