Rehabilitace zrakově postižených
Jedním z prvních odborníků, který diagnostikuje částečnou ztrátu zraku, bývá oftalmolog. Ten by současně měl být zprostředkovatelem zrakové rehabilitace, která může prokazatelně zlepšit pacientovy schopnosti a rovněž kvalitu života.
Jedním z prvních odborníků, který diagnostikuje částečnou ztrátu zraku, bývá oftalmolog. Ten by současně měl být zprostředkovatelem zrakové rehabilitace, která může prokazatelně zlepšit pacientovy schopnosti a rovněž kvalitu života. Ačkoliv se návrhy péče o tyto pacienty neustále rozšiřují, ne každý se o nich dozví. Informovat pacienta o možnosti rehabilitace by se mělo stát standardním postupem.
Dříve se rehabilitace zrakově postižených zaměřovala na slepé a vážně zrakově postižené děti a mladé dospělé. Péče byla cílena zejména na instruktáž Braillova písma, použití bílé hole a náhrad zraku, například audio knih. Omezené možnosti byly i pro pacienty se zbytky zraku, někdy se využila refrakční korekce, jindy si pacient jednoduše koupil zvětšovací lupu.
Americká oftalmologická společnost proto definovala základní pravidla, která by měla být respektována v péči o zrakově postižené pacienty. Tím prvním je prevence negativních důsledků ztráty či poškození zraku. Například – je-li zraková ostrost 20/50 a horší, bývá u těchto lidí až 2x vyšší riziko pádu, 3x vyšší riziko vzniku deprese a 4x vyšší riziko fraktury krčku femuru.
Rehabilitace jako taková by měla být komplexní, mezi pět základních bodů patří rehabilitace čtení, bezpečnost a současně nezávislost, možnost vykonávat běžné denní aktivity a pokračující zapojení starších pacientů v rámci komunity. V rámci zachování běžného denního režimu jsou pacienti instruováni ve využití optických i neoptických pomůcek. Díky moderním technologiím se zvyšují možnosti přístupu k informacím, které jim pak umožňují využívání internetu, odesílání emailů, čtení potřebných návodů.
Podstatná je především pacientova bezpečnost. Pozornost se upírá k prevenci pádu a bezpečnosti v kuchyni. To pak vyžaduje bytové úpravy, dostatečné a účelné osvětlení, systém ukládání věcí. Pro starší pacienty je výhodné členství v komunitě podobně postižených lidí.
(pes)
Zdroj: The American Academy of Ophthalmology's (AAO) Vision Rehabilitation for Adults: Preferred Practice Pattern.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.