Porovnání kvality života pacientů s glaukomem léčených medikamentózně a chirurgicky
Průřezová studie porovnávala vliv medikamentózní a chirurgické léčby glaukomu na kvalitu života pacientů s ohledem na zdraví. Bylo zjištěno, že chirurgicky léčení pacienti s počínajícím glaukomem hodnotí kvalitu života níže především z psychologických důvodů.
Cílem průřezové studie bylo ohodnotit a porovnat vliv medikamentózní a chirurgické léčby glaukomu na kvalitu života pacientů s ohledem na zdraví. Autoři studie použili dotazník Národního očního institutu (National Eye Institute), který obsahoval 25 otázek a týkal se zrakových funkcí. Pacienti byli rozděleni dle typu léčby do 3 skupin – první pouze s medikamentózní léčbou, druhé s pouze chirurgickou léčbou a třetí s léčbou kombinovanou (chirurgickou a medikamentózní). Mezi jednotlivými skupinami byly porovnávány demografické a klinické charakteristiky a výsledky bodového hodnocení dotazníku.
Z 240 pozvaných pacientů se studie zúčastnilo 225 jedinců. Skupiny si byly podobné z hlediska věku, pohlaví, rasy, typu glaukomu a úrovně vzdělání. Průměrné výsledné skóre dotazníku činilo v první skupině 78,46, ve druhé skupině 65,85 a ve skupině třetí 60,51 (p < 0,001). Typ léčby, zraková ostrost a přidružená onemocnění byly asociovány s výsledky bodování kvality života. Chirurgická léčba měla negativní vliv na kvalitu života pouze u počínajícího stadia glaukomu.
Autoři studie v jejím závěru konstatovali, že chirurgický přístup vede u pacientů s počínajícím glaukomem k nižšímu hodnocení kvality života především z psychologických důvodů. U mírně pokročilého a pokročilého glaukomu se skóre kvality života mezi skupinami léčenými medikamentózně a chirurgicky nelišilo.
(lis)
Zdroj: Guedes R. A. et al. Quality of life of medically versus surgically treated glaucoma patients. J Glaucoma. 2013 Jun–Jul; 22 (5): 369–73.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.