Pacienti s glaukomem přeceňují své schopnosti aplikovat správně oční kapky
Ačkoliv více než 90 % pacientů užívajících oční kapky je velmi sebevědomých ohledně svých schopností aplikovat kapky správným způsobem, ve skutečnosti předvedla aplikaci správně méně než jedna třetina.
Ačkoliv více než 90 % pacientů užívajících oční kapky je velmi sebevědomých ohledně svých schopností aplikovat tyto kapky správným způsobem, ve skutečnosti předvedla aplikaci správně méně než jedna třetina. Lékaři z John Hopkins University v Baltimoru uveřejnili před nedávnem studii na toto téma v časopise Archives of Ophthalmology.
Autoři studie zdůrazňují fakt, že při aplikaci antiglaukomatik je důležité nejen dostat lék do oka, ale zároveň neaplikovat více kapek, než je potřeba. To samozřejmě vede k předčasnému využívání kapek a zvýšení nákladů na léčbu. Dalším problémem při aplikaci očních kapek je také kontaminace, protože pacienti se často špičkou lahvičky dotknou oka nebo očního víčka.
Lékaři z John Hopkins University sledovali 139 pacientů s glaukomem nebo nitrooční hypertenzí, kteří oční kapky užívali minimálně již šest měsíců. Tito pacienti nejprve odpověděli na otázky týkající se aplikace antiglaukomatik a měli za úkol zhodnotit, jak podle svého názoru jejich aplikaci zvládají. Následně byly pořízeny videonahrávky těchto pacientů při „ukázkové“ aplikaci léků.
Celkem 129 ze sledovaných pacientů (92,8 %) v rámci dotazování uvedlo, že s aplikací očních kapek nemají žádný problém, 86 (61,9 %) věřilo, že při aplikaci se kapkou vždy trefí do oka, a 110 (79,2 %) se podle svého názoru nikdy nedotkne špičkou lahvičky svého oka. 86 (61,9 %) pacientů také tvrdilo, že si před každou aplikací kapek umyjí ruce.
Prohlídka pořízených videonahrávek však ukázala trochu méně optimistické výsledky. Pouze 21,9 % pacientů dokázalo při použití aplikační lahvičky o objemu 15 ml kápnout do oka přesně jednu kapku, aniž by se při tom lahvičkou dotkli oka. Při použití lahvičky o objemu 2,5 ml toto dokázalo 30,8 % pacientů. Pouze 1,7 % pacientů si před aplikací umylo ruce. Výsledky studie dále odhalily, že bez ohledu na velikost lahvičky použili pacienti v průměru 1,8 kapky na každou jednu potřebnou kapku léku.
Závěr studie je jasný: Je potřeba lidem poskytovat přesnější instrukce a správné aplikaci oftalmologických léků věnovat větší pozornost. Zároveň je třeba pracovat na vývoji nových metod aplikace.
(vek)
Zdroj: Stone J. L. et al: An objective evaluation of eyedrop instillation in patients with glaucoma. Arch Ophthalmol 127: 732–6, 2009.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.