Nový pohled na patogenezi glaukomu: fagocytující astrocyty sítnice jsou indukovány gama-synukleinem
Leden byl ve Spojených státech vyhlášen národním měsícem informací o glaukomu. Při této příležitosti oznámila začátkem roku americká nadace Glaucoma Research Foundation, že v prestižním časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) byly publikovány nové poznatky o mechanismech podílejících se na vzniku glaukomu.
Leden byl ve Spojených státech vyhlášen národním měsícem informací o glaukomu. Při této příležitosti oznámila začátkem roku americká nadace Glaucoma Research Foundation, že v prestižním časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) byly publikovány nové poznatky o mechanismech podílejících se na vzniku glaukomu. Studie, z níž vyplynuly nové zajímavé závěry, byla z velké části financována právě prostřednictvím Glaucoma Research Foundation.
Již dříve bylo prokázáno, že v retině postižené glaukomem se významně zvyšuje reaktivita Müllerových buněk a astrocytů. Zvláštní pozornost byla přitom věnována astrocytům v oblasti papily optického nervu, které mohou mít protektivní, ale zároveň i poškozující účinek v průběhu glaukomového onemocnění. Autorům výše zmíněné studie se podařilo identifikovat diskrétní populaci astrocytů uvnitř papily optického nervu (v přechodné myelinizační zóně) exprimující gen Mac-2, který úzce souvisí se schopností fagocytózy.
Autoři studie pracovali s myším modelem glaukomu a zjistili, že u těchto myší dochází k up-regulaci Mac-2 genu. Na druhou stranu dokonce i u zdravých myší subpopulace astrocytů exprimujících Mac-2 gen konstitutivně fagocytovala velké části axonů obsahujících celé organely. Během neurodegenerace způsobené glaukomem se v retině a optickém nervu objevují četná dystrofická nervová vlákna obsahující gama-synuklein, patologický protein rezistentní k proteázám. Schopnost fagocytózy u astrocytů závisí pravděpodobně právě na přítomnosti gama-synukleinu, neboť myší model s knockoutovaným genem pro tento protein nereagoval na zvýšený nitrooční tlak zvýšenou expresí Mac-2 genu.
Nález gama-synukleinu rezistentního k proteázám v myším modelu glaukomu je zajímavý zvláště tehdy, pokud si uvědomíme, že v současné době je intenzivně zkoumána role příbuzného alfa-synukleinu v patogenezi Parkinsonovy choroby. Jedná se tedy o další z experimentálních výsledků, který nás nutí pohlížet na onemocnění glaukomem spíše optikou neurodegenerativního onemocnění.
(vek)
Zdroj:
Nguyen J. V. et al.: Myelination transition zone astrocytes are constitutively phagocytic and have synuclein dependent reactivity in glaucoma. Proc Natl Acad Sci USA. 2011 Jan 18; 108 (3): 1176–81.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.