#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Hypotonie z nadměrné filtrace se při použití drenážních implantátů objevuje zřídka

13. 12. 2009

Drenážní implantáty se používají k léčbě komplikovaných případů glaukomu, kde jiné způsoby léčby nejsou dostatečně účinné. Nejčastějšími komplikacemi při použití drenážních implantátů se zabývá následující text.

Drenážní implantáty se používají k léčbě komplikovaných případů glaukomu, kde jiné způsoby léčby nejsou dostatečně účinné. Nejčastějšími komplikacemi při použití drenážních implantátů bývají mechanický útlak okolních tkání implantátem, obturace implantátu nebo naopak nadměrná filtrace a následkem toho vzniklá hypotonie. Výskytu posledně jmenované komplikace a jejímu zvládání se věnuje studie nedávno zveřejněná v časopise Journal of Glaucoma.

Výsledky studie především ukazují, že komplikace z nadměrné filtrace u drenážních implantátů nejsou časté. U méně než dvou procent pacientů, kterým byl kvůli glaukomu implantován drenážní implantát, se vyvinula hypotonie, kterou by nebylo možné farmakologicky zvládnout. Studie hodnotila četnost nutných chirurgických revizí při použití drenážních implantátů a možnost ovlivnění případné hypotonie způsobené nadměrnou filtrací.

Metoda

Do retrospektivní studie byli zahrnuti pacienti, kteří podstoupili implantaci drenážního implantátu a nejméně jednu následnou revizi v letech 2002 až 2006. Celkem bylo do studie zahrnuto 1292 glaukomatických očí, u kterých byl použit buď Baerveldt implantát (488 očí), nebo implantát podle Ahmeda (804 očí). Studie hodnotila demografické ukazatele, typ drenážního implantátu, typ případné chirurgické revize a výsledky léčby.

Výsledky

Hypotonie z nadměrné filtrace se vyvinula během čtyřleté periody celkem u 21 očí (1,6 %), u kterých bylo potřeba provést chirurgickou revizi. Z toho bylo 15 očí z 488 (3,1 %) s Baerveldt implantátem a šest očí z 804 (0,7 %) s Ahmedovým implantátem. Pokud byl při chirurgické revizi k sutuře použit vstřebatelný materiál (polyglactin), byla revize úspěšná v 50 % případů (šest z dvanácti), tj. další chirurgický zákrok již nebyl potřeba. Při použití nevstřebatelného Prolenu byla úspěšnost vyšší, 80 % (osm z deseti).

Závěr

Podle autorů není hypotonie jako komplikace drenážních implantátů častá, avšak pokud se přesto objeví a je potřeba ji řešit, ukazuje se jako výhodnější použití nevstřebatelných šicích materiálů. Při primární i sekundární revizi mělo užití Prolenu lepší výsledky než použití vstřebatelného materiálu polyglactinu.

(vek)

Zdroj: Joshua D. Stein et al: Surgical Management of Hypotony Owing to Overfiltration in Eyes Receiving Glaucoma Drainage Devices. Journal of Glaucoma 18 (8): 638-641, 2009



Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#