Redukce albuminurie u pacientů s CKD při léčbě inhibitory RAAS je potencována diuretickou léčbou
Skupina španělských vědců provedla prospektivní randomizovanou studii srovnávající efekt přidání spironolaktonu (25 mg denně), hydrochlorothiazidu (50 mg denně) anebo hydrochlorothiazidu (HCHTH) v kombinaci s amiloridem (50 mg + 5 mg denně) ke stávající léčbě enalaprilem u pacientů s CKD.
Redukce albuminurie
Redukce albuminurie a snižování krevního tlaku je základní strategií zpomalení progrese chronického onemocnění ledvin (CKD) a snížení kardiovaskulárního rizika nemocných. Základním lékem pacientů s CKD jsou inhibitory renin-angiotenzin-aldosteronového systému (RAAS), protože významně ovlivňují obě tyto modality. Reziduální albuminiurie (přetrvávající po dosažení maximálně tolerované dávky inhibitorů RAAS a kontroly krevního tlaku) je jedním z nejdůležitějších faktorů progrese CKD. Recentní studie prokázaly pozitivní vliv léčby diuretiky ze skupiny blokátorů receptorů pro aldosteron (spironolakton či eplerenon) i thiazidových diuretik na omezení albuminurie.
Průběh a výsledky studie
Do studie bylo zařazeno 21 pacientů s CKD ve stadiu 1–3 a poměrem albumin/kreatinin v moči (UACR) > 300 mg/g. Léčebná fáze trvala 4 týdny.
Během léčby došlo k významné redukci UACR ve všech skupinách: spironolakton –34 % (95% interval spolehlivosti [CI] –21 až –47), HCHTH –42 % (95% CI –28 až –56), HCHTH/amilorid –56 % (95% CI –44 až –67).
Ve srovnání se spironolaktonem nastala významnější redukce UACR ve skupině léčené HCHTH i kombinací HCHTH/amilorid. Počet pacientů, kteří dosáhli snížení UACR o více než 30 % a o více než 50 %, byl vyšší ve skupině léčené HCHTH (81 a 57 %) i ve skupině pacientů užívajících HCHTH/amilorid (81 a 66 %) ve srovnání s léčbou spironolaktonem (57 a 28 %).
Ve všech léčebných režimech došlo k významné redukci krevního tlaku, tělesné hmotnosti a glomerulární filtrace (GF). Autoři zjistili významnou korelaci mezi redukcí UACR a změnami v GF a krevního tlaku.
Závěr
Pacienti s UACR > 300 mg/g při léčbě maximální tolerovanou dávkou inhibitoru RAAS profitují z přidání spironolaktonu, hydrochlorothiazidu i HCHTH s amiloridem, přičemž významnější redukce albuminurie byla pozorována ve skupině léčené HCHTH s amiloridem i bez něj.
(kry)
Zdroj: Morales E., Caro J., Gutierrez E. et al. Diverse diuretics regimens differentially enhance the antialbuminuric effect of renin-angiotensin blockers in patients with chronic kidney disease. Kidney Int 2015 Dec; 88 (6): 1434–1441, doi: 10.1038/ki.2015.249.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.