Rychlá diagnostika deprese v podmínkách primární péče
Deprese je jedním z nejčastěji se vyskytujících psychiatrických onemocnění v ordinacích praktických lékařů. Laická veřejnost navíc velmi často používá pojem „deprese“ i ve významu „špatná nálada“. Rychlý diagnostický nástroj k rozpoznání „opravdové deprese“ tak jistě stojí za naši pozornost.
Deprese obecně
Depresi můžeme definovat jako závažnou dlouhotrvající poruchu psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem. Celoživotní prevalence deprese se u žen udává až 20 % (u mužů je to asi poloviční podíl) a velmi často se pojí i se somatickými onemocněními, zejména chronickými (např. onkologickými, revmatologickými, neurologickými či kardiovaskulárními). Je třeba po depresi i při velmi abstraktních náznacích našich pacientů − a zejména při uvedených chronických onemocněních − aktivně pátrat. Jak to udělat v (časových) podmínkách primární péče?
Screening deprese za 15 vteřin
Při podezření na depresi můžeme použít 2 screeningové dotazy, jejichž použití nás prakticky nezdrží:
- Trápila (obtěžovala, tížila) vás v období posledního měsíce smutná nebo pokleslá nálada nebo pocity beznaděje?
- Trápil (obtěžoval, tížil) vás v období posledního měsíce malý zájem nebo malé potěšení při práci a ostatních činnostech?
V případě kladné odpovědi na alespoň jeden ze dvou zmíněných screeningových dotazů je vhodné zvážit potvrzení pomocí validovaného diagnostického dotazníku PHQ-9.
Somatický syndrom u deprese
Deprese nemusí mít pouze podobu psychických příznaků. Naopak velmi často se může projevovat tzv. somatickými příznaky. Somatický syndrom je definován přítomností alespoň 4 z níže uvedených symptomů:
- ztráta zájmu nebo potěšení v činnostech, které obvykle působí radost;
- buzení se časně ráno, 2 nebo více hodin před obvyklým časem vstávání;
- deprese je horší ráno;
- objektivní průkaz psychomotorického zpomalení nebo neklidu (udávaný druhými osobami);
- zřejmá ztráta chuti k jídlu;
- zřetelné snížení hmotnosti (≥ 5 % za poslední měsíc);
- zřetelné snížení libida.
Pacient má depresi − co dál?
Pokud před námi sedí pacient s depresí, je potřeba provést i komplexní zhodnocení rizikových faktorů, při němž je kromě součtu symptomů nutné posoudit také:
- dobu trvání potíží;
- zda jde o první, nebo opakovanou epizodu;
- závažnost symptomů;
- stupeň funkčního postižení a/nebo disability ve vztahu k možné depresi;
- přítomnost somatického syndromu;
- přítomnost psychotických příznaků;
- výskyt předchozích epizod mánie či hypománie;
- riziko suicidia;
- dostupnost sociální podpory;
- OA a RA s ohledem na výskyt poruch nálady, psychóz, suicidií nebo pokusů o ně.
Po posouzení zjištěné tíže deprese a rizikových faktorů, z nichž jistě nejdůležitější je vyhodnocení rizika suicidia, buď zahajujeme u pacienta léčbu na úrovni primární péče sami, nebo rovnou odesíláme ke specialistovi.
(zem)
Zdroj: Raboch J., Červený R. Deprese. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, Praha, 2018.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.