Akceptabilita escitalopramu
Pacienti trpící depresivní poruchou většinou velmi dobře tolerují terapii escitalopramem. Nežádoucí účinky, které se během léčby tímto antidepresivem objevují, jsou obvykle mírné a přechodného charakteru. Nejčastěji se vyskytuje insomnie, nauzea, zvýšené pocení, únava a snížení libida.
Nežádoucí účinky a srovnání s některými dalšími antidepresivy
Metaanalýza Kennedyho z roku 2009, do které bylo zařazeno 16 studií, srovnávala mimo jiné výskyt nežádoucích účinků u escitalopramu, ostatních selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI). Mezi nežádoucími účinky, které se vyskytovaly v 5 % a častěji, byl u terapie escitalopramem pozorován nižší výskyt průjmu, pocitu sucha v ústech a přítomnosti více než jednoho nežádoucího účinku v porovnání s ostatními preparáty z řady SSRI. Dále bylo užívání escitalopramu ve srovnání s antidepresivy ze skupiny SNRI spojeno s méně častým výskytem nauzey, insomnie, pocitu suchých úst, vertiga, zvýšeného pocení, zácpy a zvracení.
Studie srovnávající výskyt sexuální dysfunkce u escitalopramu, sertralinu a bupropionu potvrdily častější výskyt tohoto nežádoucího účinku během terapie escitalopramem oproti léčbě ostatními dvěma preparáty.
Akceptabilita escitalopramu
Metaanalýza Ciprianiho z roku 2009 zabývající se srovnáním účinnosti a akceptability excitalopramu a dalších 11 antidepresiv (bupropionu, citalopramu, duloxetinu, fluoxetinu, fluvoxaminu, milnacipranu, mirtazapinu, paroxetinu, reboxetinu, sertralinu a venlafaxinu) prokázala nejvyšší akceptabilitu právě u escitalopramu. Během léčby escitalopramem či sertralinem byl pozorován prokazatelně menší počet případů s nutností přerušení léčby oproti duloxetinu, fluvoxaminu, paroxetinu, reboxetinu a venlafaxinu.
Vzhledem k vysoké účinnosti a dobré tolerabilitě představuje escitalopram jeden z léků první volby při léčbě depresivní poruchy.
(veri)
Zdroj: Eiji Kirino. Escitalopram for the management of major depressive disorder: a review of its efficacy, safety, and patient akceptability. Patient Prefer Adherence. 2012; 6: 853–861; Kennedy et al. Escitalopram in the treatment of major depressive disorder: a meta-analysis. Curr Med Res Opin. 2009; 25 (1): 161–175; Cipriani A. et al.Comparative efficacy and acceptability of 12 new-generation antidepressants: a multiple-treatments meta-analysis. Lancet. 2009; 373 (9665): 746–758
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.