Nejnovější doporučení EULAR k léčbě revmatoidní artritidy
Na základě usnesení široké pracovní skupiny v rámci EULAR byla v roce 2016 aktualizována doporučení pro léčbu revmatoidní artritidy (RA).
Úvod
Rozhodnutí vycházelo ze spolupráce rozsáhlé mezinárodní pracovní skupiny European League Against Rheumatism (EULAR) a je založené na důkazech ze 3 systematických přehledů literatury. Navrhuje 4 zastřešující principy a 12 doporučení (ve srovnání s 3 principy a 14 doporučeními, které byly v doporučeních z roku 2013). V rámci aktualizace doporučení byla diskutována monoterapie, kombinovaná terapie, strategie léčby (princip treat-to-target) a kritéria dosažení trvalé klinické remise nebo nízké aktivity onemocnění. V úvahu byly vzaty i nákladové aspekty.
Diskutovaná farmaka
Doporučení se zabývají:
- konvenčními syntetickými (cs) nemoc modifikujícími antirevmatiky (DMARDs) – methotrexátem, leflunomidem, sulfasalazinem;
- glukokortikoidy;
- biologickými (b) DMARDs – inhibitory TNF (adalimumab, certolizumab pegol, etanercept, golimumab, infliximab), dále abataceptem, rituximabem, tocilizumabem, clazakizumabem, sarilumabem, sirukumabem a biosimilárními (bs) DMARDs;
- cílenými syntetickými (ts) DMARDs – inhibitory Janusových kináz (JAK; tofacitinib a baricitinib).
Doporučená strategie
Jako strategii první volby doporučuje pracovní skupina methotrexát (rychlá eskalace na 25 mg/týden) plus krátkodobě glukokortikoidy s cílem dosáhnout > 50% zlepšení za 3 měsíce a splnění terapeutických cílů do 6 měsíců. Pokud se toto nepodaří, je doporučena stratifikace.
Bez nepříznivých prognostických markerů se doporučuje změna za jiné csDMARD nebo přidání dalších csDMARDs ke stávající terapii (plus krátkodobě glukokortikoidy).
Při výskytu nepříznivých prognostických markerů (autoimunitní protilátky, vysoká aktivita onemocnění, časná eroze, selhání 2 csDMARDs) by mělo být k csDMARD přidáno jakékoliv bDMARD nebo inhibitory JAK. Jestliže tato strategie selže, doporučuje se použít další bDMARD nebo přejít na tsDMARD. Pokud je u pacienta trvale dosaženo remise, bDMARDs mohou být omezeny.
Závěr
Cílem těchto nových doporučení je dosáhnout co největší efektivity a co nejlepších výsledků léčby na základě současných vědeckých poznatků a možností dnešní farmakologie. Velkou roli v úspěšnosti léčby hraje vhodný výběr preparátu na základě diagnostických podkladů.
(norg)
Zdroj: Smolen J. S., Landewé R., Bijlsma J. et al. EULAR recommendations for the management of rheumatoid arthritis with synthetic and biological disease-modifying antirheumatic drugs: 2016 update. Ann Rheum Dis 2017 Jun; 76 (6): 960–977, doi: 10.1136/annrheumdis-2016-210715.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.