Antihypertenziva a rozvoj retinopatie u pacientů s diabetem mellitem 2. typu
Prevalence diabetu mellitu (DM) neustále narůstá. Zhruba 80 % pacientů s DM trpí současně i hypertenzí, což s sebou nese výrazné zvýšení kardiovaskulárního rizika i rizika rozvoje retinopatie. Udává se, že pokles systolického krevního tlaku o 10 mmHg snižuje o 13 % riziko mikrovaskulárních komplikací diabetu včetně retinopatie či nefropatie.
Autoři z Tchaj-wanu ve své práci zjišťovali, zda existuje spojitost mezi užívanou antihypertenzní medikací a rozvojem zrak ohrožující diabetické retinopatie. Do své studie zahrnuli 24 562 pacientů s DM 2. typu ve věku 20−100 let, kteří mezi lety 2000 a 2011 užívali jakékoli antihypertenzivum. Data byla získána z Longitudinal Health Insurance Database (LHID) 2005, která eviduje medicínská data většiny obyvatel Tchaj-wanu. Následně byl sledován rozvoj zrak ohrožující diabetické retinopatie, a to v závislosti na konkrétní skupině užívaných antihypertenziv.
Riziko rozvoje diabetické retinopatie bylo o 20–30 % vyšší u uživatelů inhibitorů angiotenzin konvertujícího enzymu (ACEi), antagonistů receptoru AT1 pro angiotenzin II (ARB) a blokátorů kalciového kanálu (CCB) než u pacientů, kteří užívali beta-blokátory. Ke stejným výsledkům autoři došli i po zohlednění další užívané medikace, vstupních charakteristik a komorbidit.
Výsledky studie upozornily na fakt, že pacienti s DM 2. typu, kteří užívají ACEi, ARB či CCB, mají vyšší riziko rozvoje zrak ohrožující diabetické retinopatie ve srovnání s pacienty léčenými beta-blokátory.
(epa)
Zdroj: Lin J. C., Lai M. S. Antihypertensive drugs and diabetic retinopathy in patients with type 2 diabetes. Ophthalmologica 2016; 235 (2): 87−96.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.