Souvislost atopické dermatitidy a rezistence zlatého stafylokoka vůči lokálním antibiotikům
Vztah mezi atopickou dermatitidou (AD) a rezistencí zlatého stafylokoka vůči lokálním antibiotikům (ATB) byl zkoumán v brazilské práci publikované v časopisu Anais Brasileiros de Dermatologia. V souboru dermatologických pacientů byla popsána vysoká rezistence zlatého stafylokoka vůči bacitracinu a neomycinu.
Úvod
Atopická dermatitida (AD) je chronická dermatóza, jež může být potenciálně komplikovaná stafylokokovými infekcemi. V léčbě méně závažných infekcí se preferují lokálně působící ATB, protože jsou oproti systémovým levnější a jejich použití vede k vyšší lokální koncentraci účinné látky, nižšímu riziku systémové toxicity, nežádoucích účinků a nižší indukci bakteriální rezistence.
Kvůli obavě ze ztráty účinnosti lokálních ATB si autoři zmíněné studie vytyčili za cíl vyhodnotit prevalenci rezistence k několika lokálním preparátům užívaným k léčbě stafylokokových pyodermií u pacientů s AD.
Metodika studie
Průřezová studie zahrnula pacienty s AD (n = 91), kteří měli kůži kolonizovanou zlatým stafylokokem. Všechny získané izoláty S. aureus byly methicilin-senzitivní a byly testovány diskovou difuzní metodou na Müllerově–Hintonové agaru se standardizovanými postupy v souladu s doporučením CLSI (The Clinical and Laboratory Standards Institute). Pro interpretaci výsledků vyšetření citlivosti S. aureus k několika lokálním preparátům autoři použili kritéria různých organizací.
Výsledky
Celkem bylo analyzováno 100 izolátů S. aureus. Prokázala se nízká prevalence rezistence vůči mupirocinu (1,1 %) a kyselině fusidové (5,9 %), o něco vyšší byla rezistence vůči gentamicinu (14,7 %). Prevalence rezistence vůči neomycinu byla vysoká (až 42,6 %), vůči bacitracinu pak byla dokonce absolutní. Rezistence vůči kyselině fusidové zase byla spojena se závažnějším průběhem AD. Výsledky rovněž potvrdily teorii o absenci zkřížené rezistence mezi aminoglykosidy (neomycin a gentamicin).
Závěr
Výsledky práce prokázaly nízkou prevalenci rezistence kmenů S. aureus u nemocných s AD vůči mupirocinu a kyselině fusidové. Rezistence vůči neomycinu a bacitracinu však byla vysoká, z čehož vyplývá nutnost restrikce jejich použití u těchto pacientů v zájmu zachování co nejnižší stafylokokové rezistence.
(raj)
Zdroj: Bessa G. R., Quinto V. P., Machado D. C. et al. Staphylococcus aureus resistance to topical antimicrobials in atopic dermatitis. An Bras Dermatol 2016 Sep-Oct; 91 (5): 604−610, doi: 10.1590/abd1806-4841.20164860.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.