Vztah užívání alkoholu a mužské fertility
Nadměrné užívání alkoholu je vážným medicínským problémem, dle WHO má za následek úmrtí 1,8 milionu lidí na celém světě ročně.
Nadměrné užívání alkoholu je vážným medicínským problémem, dle WHO má za následek úmrtí 1,8 milionu lidí na celém světě ročně. Akutní i chronické užívání alkoholu způsobuje poruchu mužské plodnosti v důsledku poklesu počtu spermií, zhoršení jejich morfologie a viability. Otázkou zůstává četnost výskytu abnormit spermiogramu a jejich relace k množství a délce konsumpce alkoholu u asymptomatických chronických alkoholiků.
Alkohol ovlivňuje všechny komponenty hypotalamicko-hypofyzárně-gonadální osy. Negativně ovlivňuje produkci a sekreci LH a FSH spojenou s poklesem cirkulujících gonadotropinů v krvi a s následnou testikulární dysfunkcí. Řada autorů se domnívá, že alkoholická intoxikace navodí hypergonadotropní hypogonadismus vznikající na základě přímého toxického efektu alkoholu a jeho metabolitů na Leydigovy a Sertolliho buňky. Toxický efekt alkoholu na spermiogram závisí na celkové době požívání alkoholu.
Nadměrné požívání alkoholu působí pomalu progredující změny spermiogramu. Zpočátku bývá pozorována izolovaná mírná teratozoospermie, poté oligoastenospermie, při delším užívání se objevuje kryptozoospermie a finálně azoospermie. Důležitou úlohu mají jistě i geny podílející se na metabolismu etanolu, které vysvětlují heterogenitu následků alkoholu na mužskou fertilitu (např. u glutathion-S transferázy byl lokus M1 spojován s pravděpodobností vývoje poruchy spermatogeneze následkem užívání alkoholu). V několika případech byla popsána reverzní azoospermie, která se upravila po určité době abstinence.
Autoři popisují případ pacienta s azoospermií a negativní testikulární biopsií, která se po 3 měsících abstinence kompletně upravila k normě (doba 3 měsíců představuje jeden cyklus spermatogeneze).
Je tedy důležité, aby u muže vstupujícího do terapie asistovanou reprodukcí byla podrobně odebrána anamnéza týkající se užívání alkoholu ještě před odběrem spermatu. Pacient by měl být podrobně poučen o negativním vlivu alkoholu na spermatogenezi a o efektu abstinence na kvalitu spermatu.
(moa)
Zdroj: Progressive alcohol-induced sperm alterations leading to spermatogenic arrest, which was reversed after alcohol withdrawal. Reproductive BioMedicine Online (2010) 20, 324– 327.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.