Vliv metforminu na hladinu hormonů po porodu u žen s PCOS a jejich novorozenců
Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je heterogenní klinická jednotka charakterizovaná oligoamenoreou, hyperandrogenismem a polycystickými ovarii. Některé studie vyslovily domněnku familiárního výskytu, avšak zodpovědný gen se zatím nepodařilo identifikovat.
Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je heterogenní klinická jednotka charakterizovaná oligoamenoreou, hyperandrogenismem a polycystickými ovarii. Některé studie vyslovily domněnku familiárního výskytu, avšak zodpovědný gen se zatím nepodařilo identifikovat. Zvýšená hladina androgenů je přítomna u žen s PCOS i během těhotenství a právě intrauterinní vliv androgenů na plod je považován za jeden z etiopatogenetických činitelů zodpovědných za vznik PCOS.
Metformin u těhotných s PCOS je podáván s cílem zabránit těhotenským komplikacím a potratům. I když v některých studiích nebyla dokázána hypotéza snížení hladiny androgenů po podání metforminu, zcela jistě se zlepšil klinicky průběh gravidit. Během podávání metforminu gravidním ženám byly ve fetální krvi nalezeny koncentrace léku v terapeutických koncentracích. Mezi účinky metforminu patří redukce inzulinové rezistence s následným snížením cirkulujícího inzulinu, který inhibuje tvorbu jaterního globulinu vázajícího pohlavní hormony (sex hormone binding globulin – SHBG).
Cílem studie norských autorů bylo zjistit, zda přítomnost metforminu ve fetální krvi dokáže ovlivnit hormonální hladiny plodu. Do studie bylo zařazeno 40 těhotných žen, které byly v l. trimestru randomizovány do dvou skupin. První skupina užívala až do porodu metformin v dávce 850 mg dvakrát denně, druhé skupině bylo podáváno placebo. Po porodu byly stanoveny hladiny androgenů, estrogenů a SHBG ve vzorcích mateřské venózní krve a umbilikální arteriální a venózní krve.
Z výsledků vyplynulo, že ve skupině s metforminem byly u novorozenců hladiny SHBG vyšší. Ostatní hormonální hladiny u matek a novorozenců byly nezměněny. Matky, které porodily chlapce, měly vyšší hladiny estrogenů a estradiolu než ty, které porodily dívky. Novorozenci mužského pohlaví měli vyšší hladiny testosteronu, androstendiol glukuronidu a estradiolu. Byla nalezena pozitivní korelace mezi mateřskými a novorozeneckými hladinami u androstendiolu, dihydrotestosteronu a estradiolu.
Ze studie vyplynulo, že intrauterinní expozice plodu metforminu má za následek vyšší hladinu SHBG u novorozenců. Hladiny androgenů a estrogenů po porodu však metforminem nebyly významně ovlivněny ani u matek ani u novorozenců. Ačkoliv hodnoty androgenů a estrogenů byly vyšší u mužských potomků, byla nalezena vysoká korelace mezi hladinami hormonů matek a dětí v době porodu. Tyto poznatky potvrzují teorii o roli intrauterinních androgenů na vznik PCOS.
(moa)
Zdroj : Metformin influence on hormone levels at birth, in PCOS mothers and their newborns. Human Reproduction 2010, Vol. 25, No. 3 pp. 786–790.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.