Vliv hladin testosteronu a dehydroepiandrosteronsulfátu na výsledek IVF/ICSI
Fertilizace in vitro je přínosnou metodou pro léčbu párů s poruchou plodnosti. Neúspěch cyklu představuje závažnou stresovou situaci pro většinu zúčastněných. Většinou bývá přisuzován špatné odpovědi na kontrolovanou ovariální hyperstimulaci, ale i v případě normálních embryí může dojít k selhání IVF.
Fertilizace in vitro je přínosnou metodou pro léčbu párů s poruchou plodnosti. Neúspěch cyklu představuje závažnou stresovou situaci pro většinu zúčastněných. Většinou bývá přisuzován špatné odpovědi na kontrolovanou ovariální hyperstimulaci, ale i v případě normálních embryí může dojít k selhání IVF. Za jednu z příčin bývá považováno neadekvátní androgenní prostředí.
Předpokládá se, že hladina androgenů může predikovat stimulační parametry během IVF cyklu a současně i výsledek cyklu. Dle literárních údajů byly hladiny testosteronu nižší než 20 ng/dl spojeny s 5x menší možností otěhotnět. Nejdůležitějšími hormony jsou testosteron a dehydroepiandrosteronsulfát (DHEAS). DHEAS je inaktivní forma dehydroepiandrosteronu, který je považován za prekurzor ovariálních estrogenů a androgenů. Tyto hormony hrají zásadní roli při vývoji ovariálních folikulů podporou exprese receptoru pro FSH na buňkách granulózy.
Studie se zabývala vlivem sérových androgenů (testosteronu a DHEAS) na výsledek IVF/ISCI cyklů. Zařazeno bylo celkem 53 žen, které podstoupily IVF cykly na klinickém pracovišti mezi lety 2006 a 2007. Ženám byla změřena bazální hodnota obou hormonů třetí den IVF cyklu a poté 14. den, kdy byl proveden embryotransfer. Hodnota beta-hCG byla stanovena 12. den po embryotransferu a ultrazvukové vyšetření bylo provedeno o dva týdny později.
Ze získaných výsledků vyplynulo, že hladina testosteronu 14. den (v době provedení embryotransferu) byla signifikantně vyšší u těhotných žen. Hladiny testosteronu a DHEAS třetí den IVF cyklu a hodnota DHEAS dva týdny po embryotransferu neměly signifikantní korelaci s úspěšností IVF cyklu, ale střední koncentrace androgenů byly vyšší u skupiny těhotných žen.
Lze tedy říci, že hladina testosteronu může predikovat úspěšnost IVF cyklů a po úpravě hladiny androgenů může nastat zlepšení pregnancy rate.
(moa)
Zdroj: Testosterone and dehydroepiandrosterone sulphate levels and IVF/ICSI results. Gynecological Endocrinology, March 2009; 25 (3): 194–198.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.