Psychiatrická onemocnění a terapie neplodnosti
Neplodnost je obecný lékařský a sociální problém, postihující 10–15 % párů během jejich života. Je provázena emočním distresem a smutkem a řada pacientů ji považuje za nejrušivější zážitek v životě.
Neplodnost je obecný lékařský a sociální problém, postihující 10–15 % párů během jejich života. Je provázena emočním distresem a smutkem a řada pacientů ji považuje za nejrušivější zážitek v životě. I když pacientky s infertilitou netrpí psychiatrickým onemocněním, u většiny z nich se v souvislosti s neplodnosti či s její terapií objeví alespoň jeden z následujících stavů: strach, šok, pocity viny, manželský nesoulad, snížené sebevědomí, sexuální dysfunkce a sociální izolace. Z řady vědeckých studií vyplývá, že během léčby infertility trpí mírnou depresí 12–54 % žen a 12–23 % má úzkostné poruchy.
Autoři finské studie se zaměřili na sledování psychiatrické morbidity u pacientek s poruchou plodnosti v obdobích před terapií infertility a po ní ve srovnání s kontrolní skupinou. Hodnocen byl i vliv úspěšné léčby neplodnosti na psychický stav žen, počet hospitalizací byl porovnáván mezi ženami, které porodily, a těmi, které neporodily. Sledovaný soubor tvořilo 9 175 žen, které se v letech 1969–2006 podrobily jedné z metod asistované reprodukce (IVF, ISCI, KET) ve Finsku.
Ženy léčené pro neplodnost měly před zahájením terapie méně hospitalizací pro sledovaná psychiatrická onemocnění (deprese, psychotické a úzkostné poruchy, poruchy osobnosti, bipolární poruchy, poruchy příjmu potravy, abúzus alkoholu či drog) než ženy z kontrolní skupiny. Statistická významnost byla však prokázána pouze v případě psychotických poruch. Rozdíl v hospitalizacích zůstal neměnný i po uplynutí 10 let od léčby.
Ženy s neplodností však měly vyšší riziko vzniku poruchy přizpůsobivosti, naproti tomu riziko pro vznik závislosti na alkoholu či jiných návykových látkách u nich bylo sníženo. Ženy s poruchou plodnosti, které porodily dítě, měly méně hospitalizací pro sledovaná psychiatrická onemocnění než infertilní ženy, které zůstaly bezdětné. Z uvedeného vyplývá riziko neúspěšné terapie infertility pro vývoj psychiatrického onemocnění.
(moa)
Zdroj:
Psychiatric disorders leading to hospitalization before and after infertility treatments. Human Reproduction 2010, Vol. 25, No. 8, pp. 2018–2023.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.