Problematika vakcinace u dětí a adolescentů s IBD
Děti a adolescenti se zánětlivou střevní chorobou (IBD) mají zvýšené riziko onemocnění, kterým lze předcházet vakcinací (VPD). Jsou to zejména invazivní pneumokoková onemocnění a onemocnění způsobená virem chřipky.
Děti a adolescenti se zánětlivou střevní chorobou (IBD) mají zvýšené riziko onemocnění, kterým lze předcházet vakcinací (VPD). Jsou to zejména invazivní pneumokoková onemocnění a onemocnění způsobená virem chřipky. Nedávno publikovaná studie australských autorů zjišťovala dodržování současných australských doporučení týkajících se vakcinace dětí a adolescentů s IBD.
Do studie byl vybrán náhodný vzorek pacientů ze státu Victoria, ve věku 0-18 let v době stanovení diagnózy. Autoři provedli retrospektivní hodnocení stavu imunizace za pomoci analýzy nemocničních záznamů, telefonického rozhovoru se souhlasem rodičů a anamnézy vakcinace ověřené u lékaře primární péče a na základě údajů v očkovacím registru (ACIR). Bylo tak blíže objasněno rutinní primární očkování v dětství i podání dalších doporučených vakcín proti chřipce a pneumokoku.
V rámci studie byla tedy hodnocena imunizace u 101 pacientů s IBD. Medián věku v době stanovení diagnózy byl 12,1 roku, 50 % pacientů bylo na aktivní imunosupresivní terapii. Devadesát procent pacientů mělo k dispozici kompletní informace týkající se dosavadního očkování. Jenom 5 % pacientů (5/101) však podstoupilo doporučovanou pneumokokovou vakcinaci a pouze 10 % pacientů (10/101) obdrželo vakcínu proti sezonní chřipce. Jedinci žijící v oblasti venkova ve státě Victoria (p = 0,005) a také pacienti s nižším věkem v době stanovení diagnózy (p = 0,002) podstoupili vakcinaci proti chřipce s větší pravděpodobností.
Tato studie tak upozornila na špatnou compliance IBD pacientů v problematice doporučených očkování. Je proto zapotřebí mnohostranného přístupu k maximalizaci a optimalizaci ochrany před onemocněními preventabilními vakcinací u této zvláště rizikové populace.
(mik)
Zdroj: Crawford NW, et al. An Australian Audit of Vaccination Status in Children and Adolescents with Inflammatory Bowel Disease. BMC Gastroenterol 2011(Jul 29);11(1):87. DOI:10.1186/1471-230X-11-87
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.